Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W październiku Irlandia powtórzy referendum traktatowe

0
Podziel się:

Do projektu dokumentu dotarł Irish Times.

W październiku Irlandia powtórzy referendum traktatowe
(PAP/EPA)

Irlandia przeprowadzi drugie referendum na temat Traktatu z Lizbony do końca października 2009 roku - informuje _ Irish Times, _ powołując się na projekt dokumentu, który ma być podpisany na unijnym szczycie w Brukseli.

Przywódcy UE mają się wyjść naprzeciw potrzebom Dublina przyznając każdemu państwu członkowskiemu komisarza i udzielając gwarancji prawnych dla irlandzkiej polityki podatkowej, rodzinnej, socjalnej oraz dla kwestii etycznych.

- _ Premier Irlandii będzie rozmawiał na temat stanowiska Irlandii ze swoimi kolegami z UE w czwartek i piątek _ - powiedział rzecznik irlandzkiego rządu.

Gwarancje zawarte w projekcie, który ma być przedstawiony przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego mają też rozwiać obawy irlandzkich wyborców dotyczące utrzymania tradycyjnej irlandzkiej neutralności.

Projekt zakłada, że Irlandia musi ratyfikować Traktat z Lizbony przed końcem obecnej kadencji Komisji Europejskiej, upływającej 31 października 2009 roku, tak by traktat mógł wejść w życie do końca przyszłego roku.

Według ekspertów odrzucenie przez Irlandię traktatu, który miał zastąpić konstytucję europejską i ułatwić podejmowanie decyzji przez Brukselę, spowolniło proces integracji europejskiej w momencie, gdy musi ona pokazać, że jest zdolna do skoordynowanych działań, by poradzić sobie ze światowym kryzysem finansowym.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)