Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W piątek Sejm potępi reżim Łukaszenki za represje

0
Podziel się

#
dochodzi treść komunikatu Ambasady Białorusi
#

bEgCeIPp

# dochodzi treść komunikatu Ambasady Białorusi #

24.02. Warszawa (PAP) - W imię solidarności z narodem białoruskim Sejm w piątek przyjmie rezolucję potępiającą reżim Alaksandra Łukaszenki m.in. za przemoc i represje wobec swoich rodaków po grudniowych wyborach. Z białoruskimi opozycjonistami spotkają się marszałek Grzegorz Schetyna i minister SZ Radosław Sikorski.

Grupa kilku opozycjonistów, wśród których spodziewani są m.in. kandydat na prezydenta w 2006 roku Alaksandr Milinkiewicz i były szef parlamentu Białorusi Stanisław Szuszkiewicz, przybyła do Polski w czwartek wieczorem.

bEgCeIPr

Ambasada Białorusi przekazała w czwartek PAP komunikat białoruskiej Izby Reprezentantów (niższej izby parlamentu), w którym uznano treść rezolucji, którą przyjąć ma polski Sejm, "za ingerencję w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa, która wskazuje na świadome prowadzenie linii skierowanej na zaostrzenie stosunków polsko-białoruskich".

Na godz. 8.30 w piątek w Sejmie zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli białoruskiej opozycji z Grzegorzem Schetyną, przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzejem Halickim (PO), szefem Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw Białorusi Jackiem Protasiewiczem oraz przewodniczącym zespołu parlamentarnego ds. Białorusi Robertem Tyszkiewiczem (PO).

Głosowanie w sprawie rezolucji potępiającej reżim obecnego prezydenta Białorusi za przemoc i represje wobec własnego narodu oraz za sfałszowanie wyników grudniowych wyborów prezydenckich odbędzie się tuż po wznowieniu obrad Sejmu o godz. 9.

Rezolucja ma być przyjęta przez aklamację. W czwartkowej debacie za jej przyjęciem opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne. Przed głosowaniem na forum Sejmu mają się wypowiedzieć: marszałek Sejmu oraz jeden z białoruskich opozycjonistów.

bEgCeIPx

Na godz. 11 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych z udziałem zaproszonych gości. Politycy mają rozmawiać o polskiej polityce zagranicznej dotyczącej Białorusi prowadzonej przez szefa polskiej dyplomacji.

Po południu z białoruskimi politykami spotka się Radosław Sikorski. Również podczas tego spotkania ma być omawiana aktualna sytuacja na Białorusi oraz możliwości polskiego wsparcia instytucji społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju.

W projekcie rezolucji Sejm stanowczo domaga się od władz białoruskich natychmiastowego uwolnienia wszystkich aresztowanych i zaprzestania represji politycznych.

Sejm przypomina, że "w wyniku nasilonej akcji milicji i służb specjalnych po wyborach 19 grudnia 2010 roku do aresztów na Białorusi trafiło około 700 osób, z których część wciąż przetrzymywana jest w nieludzkich warunkach".

bEgCeIPy

"Aresztowano m.in. pięciu kontrkandydatów Alaksandra Łukaszenki do funkcji prezydenta państwa. Zatrzymanych traktowano w sposób naruszający wszelkie europejskie konwencje o prawach człowieka. Sądzono ich, nie gwarantując prawa do rzetelnego procesu ani prawa do obrony. Wobec najbardziej znanych działaczy białoruskiej opozycji oraz niezależnych dziennikarzy toczą się postępowania karne, grożące im wieloletnim więzieniem" - podkreślono w projekcie.

Jak napisano, wobec tej dramatycznej sytuacji, Sejm "pragnie zapewnić wszystkich walczących o demokratyczną Białoruś o niezłomnej solidarności i wsparciu". "Nigdy nie pozostaniecie sami w Waszej walce" - zapewniono opozycję na Białorusi.

Dlatego "Sejm zdecydowanie opowiada się za wprowadzeniem sankcji dyplomatycznych, a jednocześnie za umożliwieniem obywatelom Białorusi dostępu do zasobów i możliwości, jakie daje Unia Europejska - zarówno jeśli chodzi o swobodę podróżowania, otwarcia rynku pracy, jak i uczestnictwo w programach z zakresu edukacji, nauki i kultury".

Jak dodano, Sejm "pozytywnie odnosi się do decyzji o jednostronnym zniesieniu opłat wizowych dla obywateli Białorusi i wyraża nadzieję, że stanie się ona inspiracją dla innych państw europejskich".

bEgCeIPz

"Nawiązując do fundamentalnych wartości europejskich, Sejm apeluje również do parlamentów wszystkich państw Europy, do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i do Parlamentu Europejskiego - o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz trwałego wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi" - głosi projekt rezolucji.

Rezolucja Sejmu ma być kolejnym przejawem solidarności ze społeczeństwem białoruskim, które walczy o demokrację w swoim kraju.

Tymczasem w komunikacie białoruskiej Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego przekazanym PAP napisano, że zawarta w rezolucji "tendencyjna interpretacja sytuacji" na Białorusi, "sprzeczna z rzeczywistym stanem rzeczy, nie może nie wywoływać zdziwienia".

"Stała Komisja spraw zagranicznych (...) Izby Reprezentantów ocenia ten projekt rezolucji jako brak szacunku dla narodu białoruskiego, który swobodnie i absolutnie demokratycznie dokonał swojego świadomego wyboru na korzyść urzędującego szefa państwa" - napisano w komunikacie.

bEgCeIPA

"Respektując uzasadnione prawo każdego państwa i jego narodu na swoją własną drogę rozwoju, apelujemy do polskich parlamentarzystów o przeniesienie dialogu z emocjonalnej do cywilizowanej płaszczyzny" - podkreślono w tekście.

"Parlament Republiki Białoruś jest otwarty dla konstruktywnej współpracy ze wszystkimi zagranicznymi parlamentami i organizacjami międzynarodowymi na zasadach wzajemnego poszanowania, równości i wzajemnej nieingerencji w sprawy wewnętrzne" - zadeklarowano w komunikacie.

Krótko po wyborach prezydenckich polski szef dyplomacji zarzucił Łukaszence sfałszowanie wyników. Następnie polskie MSZ podjęło decyzję o zniesieniu od 1 stycznia opłat za wizy krajowe dla Białorusinów.

W połowie stycznia wprowadziło też "czarną listę" przedstawicieli władz białoruskich, objętych zakazem wjazdu do Polski. Oprócz Łukaszenki znalazły się na niej nazwiska m.in. białoruskich sędziów, prokuratorów i dowódców służb odpowiedzialnych za prześladowania opozycji. Także Unia Europejska pod koniec stycznia wznowiła sankcje wizowe wobec 158 przedstawicieli reżimu w Mińsku.(PAP)

joko/ ajg/ hgt/ la/ gma/

bEgCeIPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)