Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W PKN Orlen negocjacje z udziałem mediatora ws. sporu płacowego

0
Podziel się

Na 16 września zaplanowano z udziałem mediatora negocjacje między prowadzącym
spór zbiorowy Międzyzakładowym Związkiem Zawodowym Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen a zarządem
spółki. Spór płacowy trwa tam od pięciu miesięcy.

bEhhqLJx

Na 16 września zaplanowano z udziałem mediatora negocjacje między prowadzącym spór zbiorowy Międzyzakładowym Związkiem Zawodowym Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen a zarządem spółki. Spór płacowy trwa tam od pięciu miesięcy.

Jak poinformował w czwartek PAP przewodniczący związku pracowników ruchu ciągłego w płockim koncernie Krzysztof Barcikowski, przed mediacjami - 14 września - odbędzie się niezależnie spotkanie przedstawicieli zarządu spółki z prezydium i zarządem związku.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen 28 lipca zawiesił do 31 sierpnia - trwający od połowy kwietnia - spór zbiorowy z zarządem płockiego koncernu, w sprawie podwyżek płac w 2011 r. Nie doszło do zbliżenia stanowisk, więc związkowcy odwiesili spór 1 września.

bEhhqLJz

"Spór (...) trwa. Mam nadzieję, że dwa planowane spotkania, z przedstawicielami zarządu, a potem mediacje, przyniosą pozytywny efekt w postaci porozumienia" - powiedział PAP Barcikowski.

Szef związku pracowników ruchu ciągłego w PKN Orlen przyznał, że w czasie zawieszenia sporu jego strony były blisko zbliżenia stanowisk, jednak ostatecznie nie doszło do końcowych uzgodnień. "Rozminęliśmy się w szczegółach. Wierzę, że tym razem będzie inaczej i w szczegółach dojdzie do porozumienia" - dodał Barcikowski.

Na początku marca związek pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen i zakładowa Solidarność 80 nie podpisały z zarządem spółki porozumienia płacowego, uznając, że skala proponowanych podwyżek - 3 proc. - nie jest adekwatna do rekordowych wyników płockiego koncernu za 2010 r., w tym ponad 2,3 mld zł zysku. Porozumienie podpisało wówczas dziewięć z 11 związków działających w Orlenie.

Na początku kwietnia związkowcy przekazali zarządowi postulaty, żądali m.in. podwyżki płacy zasadniczej od 1 czerwca o 250 zł i 1200 zł nagrody jednorazowej we wrześniu. Według zarządu PKN Orlen, spełnienie tych żądań oznaczałoby znaczący wzrost kosztów pracy, na który spółka nie może sobie pozwolić w obecnych warunkach makroekonomicznych.

bEhhqLJF

W ramach sporu zbiorowego negocjacje - planowane na 27 maja - z udziałem mediatora nie odbyły się z powodów formalnych. Zarząd spółki zgłosił do ministerstwa pracy zastrzeżenie, że pismo, w którym wyznaczono mediatora, nie spełniało stosownych wymogów formalnych - brakowało podpisu minister Jolanty Fedak. Związkowcy uznali, że to odwlekanie procedury sporu zbiorowego i podważenie jego legalności. Biuro prasowe płockiego koncernu, przedstawiając stanowisko zarządu spółki, zapewniło wtedy, że "niezwłocznie po rozstrzygnięciu wszystkich kwestii formalnych strony rozpoczną proces mediacji".

Związek zawodowy pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen to największa organizacja związkowa w płockim koncernie. (PAP)

mb/ amac/ jra/

bEhhqLKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)