Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W płockim zoo wykluły się jaszczurki - helodermy meksykańskie

0
Podziel się:

W miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie) wykluły się helodermy
meksykańskie - jadowite jaszczurki żyjące na wolności w Ameryce Środkowej, będące gatunkiem
zagrożonym. Jaszczurki te płockie zoo hoduje, jako jedyny ogród w Polsce.

W miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie) wykluły się helodermy meksykańskie - jadowite jaszczurki żyjące na wolności w Ameryce Środkowej, będące gatunkiem zagrożonym. Jaszczurki te płockie zoo hoduje, jako jedyny ogród w Polsce.

Jak poinformował w środę PAP Aleksander Niweliński, dyrektor zoo w Płocku, w tamtejszym terrarium wykluło się pięć małych heloderm, ale być może będzie ich więcej.

Niweliński przypomniał, że pierwszy przypadek rozmnożenia heloderm w ogrodzie zoologicznym w Polsce miał miejsce właśnie w Płocku, ale obecny jest również wyjątkowy, bo jaszczurki rozmnożyły się w terrarium, a nie jak poprzednio dzięki umieszczeniu jaj w inkubatorze.

"To jest dla nas rewelacyjna sprawa. Trzy dni temu ku naszemu zaskoczeniu, a także i radości, zobaczyliśmy małe helodermy, które chodzą po dnie terrarium. Okazało się, że dorosłe osobniki w naturalny sposób, zupełnie tak, jakby to zrobiły żyjąc na wolności, na przykład na pustyni w Meksyku, wygrzebały norę w piasku, złożyły tam jaja, które się następnie wyinkubowały i wykuły" - powiedział PAP Niweliński.

Dodał, że rozmnożenie heloderm meksykańskich nie w inkubatorze, a właśnie w terrarium, potwierdza właściwe warunki, w których zwierzęta te są hodowane w płockim zoo. "Bardzo się z tego cieszymy. To dla nas satysfakcja, że warunki, w których przebywają te zwierzęta są dobrze dobrane" - podkreślił Niweliński.

W 2012 r. w płockim zoo z 10 jaj, które były inkubowane przez siedem miesięcy wykluło się 6 heloderm meksykańskich. "Wtedy jaja przebywały w inkubatorze. Dbaliśmy o odpowiednią temperaturę, wilgotność. Tym razem nie wiemy, ile jaj zostało złożonych. Na razie wykluło się pięć młodych, ale być może będzie ich więcej. Czekamy, co będzie dalej" - przyznał Niweliński.

Zaznaczył, że na pozyskanie młodych heloderm meksykańskich, które wykluły się w zoo w Płocku chętne są inne ogrody zoologiczne. O tym, gdzie ostatecznie trafią, zdecyduje europejski koordynator hodowli tego gatunku. "To gatunek rzadki, ginący. Na nasze młode chętnych jest bardzo wielu. Zobaczymy, gdzie koordynator, który kieruje zwierzęta do poszczególnych ogrodów, zezwoli na ich przesłanie" - dodał Niweliński.

Helodermy meksykańskie występują tylko w Meksyku i Gwatemali. Prowadzą nocny tryb życia, a dorosłe osobniki osiągają długość do 80 cm i wagę do 2,5 kg.(PAP)

mb/ mlu/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)