Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Płocku narada SPOT o transporcie materiałów niebezpiecznych

0
Podziel się:

O bezpieczeństwie w logistyce przewozowej dyskutują uczestnicy dwudniowej
krajowej narady sygnatariuszy Ogólnopolskiego Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów
Niebezpiecznych - SPOT, która w czwartek rozpoczęła się w Płocku.

O bezpieczeństwie w logistyce przewozowej dyskutują uczestnicy dwudniowej krajowej narady sygnatariuszy Ogólnopolskiego Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych - SPOT, która w czwartek rozpoczęła się w Płocku.

SPOT działa od 2000 r. i zrzesza 14 największych firm z branży paliwowej, chemicznej i logistycznej w Polsce. Krajowe Centrum systemu znajduje się przy płockim PKN Orlen, czyli największym w kraju kompleksie rafineryjno-petrochemicznym.

W naradzie, której organizatorem jest Orlen Gaz, spółka zależna PKN Orlen, uczestniczą m.in. przedstawiciele państwowej straży pożarnej, służb ochrony środowiska, a także Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i Państwowej Inspekcji Pracy. Głównym tematem dyskusji jest bezpieczeństwo w logistyce transportu drogowego i kolejowego substancji niebezpiecznych oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy Unii Europejskiej.

"Transport materiałów niebezpiecznych to niezwykle ważka kwestia, gdyż przy rosnącej gospodarce, ilość ładunków niebezpiecznych transportowanych w kraju jest z roku na rok coraz większa" - powiedział dziennikarzom prezes Orlen Gaz Marcin Zawisza. Dodał, że podczas narady omówione zostaną problemy dotyczące m.in. komunikacji, rozwoju technicznego oraz możliwych rozwiązań i narzędzi, które podnoszą poziom bezpieczeństwa w transporcie.

"Rozmawiamy o wzajemnej pomocy. Każda z firm i organizacji uczestniczących w naradzie jest zobowiązana nieodpłatnie świadczyć pomoc w przypadku jakichkolwiek zdarzeń transportowych na terenie całego kraju. To są ludzie, wiedza i sprzęt. Wypracowane wnioski pomogą nam w trackie bieżących, codziennych działań" - podkreślił prezes.

Adam Stoliński z biura ds. bezpieczeństwa i higieny pracy PKN Orlen przyznał, że członkowie SPOT starają się pozyskać nowe podmioty, nie tylko przedstawicieli dużych zakładów przemysłu chemicznego, ale również związane z naprawą cystern kolejowych czy samochodowych. "Na co dzień realizujemy różne działania, ale cel mamy wspólny. Jest nim troska o bezpieczeństwo, zdrowie i ochronę środowiska" - zaznaczył.

W ramach SPOT działa sieć regionalnych ośrodków, których celem jest ograniczenie skutków awarii lub wypadków poprzez udzielenie szybkiej i fachowej pomocy Państwowej Straży Pożarnej i innym służbom ratowniczym. Członkowie systemu zobowiązują się m.in. do telefonicznego doradztwa, wysyłania na miejsce wypadków ekspertów i specjalnego sprzętu technicznego. SPOT przekazuje też informacje o występujących zagrożeniach.

Towary niebezpieczne to substancje, które ze względu na swoje właściwości chemiczne, fizyczne bądź biologiczne mogą w razie nieprawidłowego obchodzenia się z nimi spowodować śmierć, olbrzymie straty materialne lub skażenie środowiska naturalnego.

Najwyższa Izba Kontroli oszacowała w opublikowanej we wtorek informacji, że udział towarów niebezpiecznych w ogólnej masie przewożonych ładunków transportem lądowym wynosi w Polsce ok. 10 proc. (PAP)

mb/ amac/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)