Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Płocku pogotowie przeciwpowodziowe, sytuacja na Wiśle stabilizuje się

0
Podziel się:

#
dochodzą aktualne informacje o poziomie Wisły i pracy lodołamaczy
#

# dochodzą aktualne informacje o poziomie Wisły i pracy lodołamaczy #

18.02. Płock (PAP) - W związku z przyborem Wisły w Płocku we wtorek rano ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Do miasta dopłynęły lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim. Po południu sytuacja na rzece zaczęła się stabilizować.

Praca lodołamaczy spowodowała udrożnienie koryta Wisły i spływ kry lodowej. Sytuacja na rzece jest obecnie stabilna - poinformował PAP we wtorek po południu dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Od poniedziałku w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów obowiązuje alarm powodziowy.

Wzrost poziomu rzeki w rejonie Płocka, a także Wyszogrodu i Kępy Polskiej spowodowany jest spływaniem z górnego jej biegu wód roztopowych.

We wtorek po południu poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 576 cm, czyli 26 cm powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej 499 cm, czyli 49 cm ponad stan ostrzegawczy. Oznacza to, że od rana poziom rzeki obniżył się tam od 2 do 6 cm.

Także w Płocku, gdzie w najniżej położonej części miasta Wisła przekroczyła we wtorek w południe stan ostrzegawczy o 19 cm, po południu poziom rzeki obniżył się o 29 cm.

Służby przeciwpowodziowe na terenie powiatu płockiego oraz w samym Płocku przez całą dobę monitorują sytuację na Wiśle.

Na Zbiorniku Włocławskim, gdzie od środy pracuje sześć lodołamaczy, grubość pokrywy lodowej wynosi ok. 20-30 cm. Celem lodołamaczy jest udrożnienie koryta rzeki, aby zapobiec piętrzeniu się płynącej kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów.

Według Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku, we wtorek po południu trzy lodołamacze, które wcześniej poszerzały rynnę w pokrywie lodowej w rejonie dzielnicy Winiary, minęły most na Wiśle, kierując się w górę rzeki w stronę Dobrzykowa.

W ocenie Waldemara Ciesielskiego, kierownika płockiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Zbiornik Włocławski jest obecnie "przygotowany na przyjęcie dużej ilości spływającej kry".

Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka. (PAP)

mb/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)