Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Płocku trwa kwesta na nagrobek siostry gen. Władysława Sikorskiego

0
Podziel się

W Płocku (Mazowieckie) rozpoczęła się w piątek dwudniowa kwesta na budowę
nowego nagrobka Eugenii Dąbrowskiej (1884-1939), siostry gen. Władysława Sikorskiego (1881-1943),
która pochowana jest na tamtejszym Cmentarzu Miejskim, założonym pod koniec XIX wieku.

bEpGtsSZ

W Płocku (Mazowieckie) rozpoczęła się w piątek dwudniowa kwesta na budowę nowego nagrobka Eugenii Dąbrowskiej (1884-1939), siostry gen. Władysława Sikorskiego (1881-1943), która pochowana jest na tamtejszym Cmentarzu Miejskim, założonym pod koniec XIX wieku.

Zbiórka pieniędzy odbywa się w ramach 14. płockiej kwesty na ratowanie nagrobków tamtejszych nekropolii. Dzięki niej odrestaurowano m.in. zabytkowe pomniki na płockim Starym Cmentarzu, najstarszym nieprzykościelnym cmentarzu w Polsce, założonym w 1780 r.

Jak powiedział PAP Hubert Woźniak, jeden z pomysłodawców kwesty i jej organizator, od początku życzeniem mieszkającej zagranicą rodziny Eugenii Dąbrowskiej jest, by nowy nagrobek był skromny.

bEpGtsTb

Eugenia Dąbrowska zmarła w Płocku 15 października 1939 r. Wcześniej przebywała w pobliskim Gąbinie, gdzie trafiła ewakuując się po wybuchu II wojny światowej z Borów Tucholskich w kierunku Warszawy. Tam, ratując dzieci spod ostrzału niemieckiego snajpera, została ciężko ranna,

Z Gąbina ranna Eugenia Dąbrowska została przewieziona do szpitala św. Trójcy w Płocku. Po wkroczeniu do miasta hitlerowców, miejscowy felczer Aleksy Akimow zabrał Eugenię Dąbrowską do swego domu. Tam kilka dni później zmarła. Została pochowana na Cmentarzu Miejskim przy Al. Floriana Kobylińskiego. Za pomoc siostrze gen. Sikorskiego, późniejszego premiera rządu RP na uchodźstwie, Akimow został wywieziony przez hitlerowców do obozu Auschwitz, gdzie zginął.

Po wojnie, w czasach PRL, na skromny grób siostry gen. Sikorskiego - kopczyk ziemi z krzyżem bez tabliczki z nazwiskiem - płocczanie w obawie przed komunistycznymi władzami w tajemnicy przynosili kwiaty i palili znicze. W 1998 r. z inicjatywy płockiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz działaczy regionu płockiego NSZZ "Solidarność" sekcji oświaty, na grobie ułożono lastrykową płytę z pamiątkową tablicą.

"Eugenia Dąbrowska nie miała godnego pochówku. Trwała wojna. Po jej zakończeniu, przez cały okres PRL jej grób był oficjalnie zapomniany. Dlatego ideą obecnej kwesty jest by nowy pomnik nagrobny w odpowiedni sposób i już na trwale przypominał o miejscu spoczynku siostry gen. Sikorskiego, a także o historii ostatnich dni jej życia" - powiedział PAP Woźniak.

bEpGtsTh

Dodał, że organizatorzy kwesty nawiązali wcześniej korespondencję z wnuczką drugiej siostry gen. Sikorskiego - Heleny. "Jej wolą jest by nowy nagrobek Eugenii Dąbrowskiej był skromny" - zaznaczył Woźniak.

"Celem płockich kwest jest zarówno ratowanie zabytkowych pomników, jak i nagrobków postaci ważnych dla miasta i jego historii" - podkreślił Woźniak.

W Płocku z dotychczasowych trzynastu kwest na ratowanie nagrobków tamtejszych nekropolii zebrano około 545 tys. zł. Dzięki temu odnowiono 31 grobów i pomników, w tym na Starym Cmentarzu, założonym 10 lat przed powstaniem warszawskich Powązek i 20 lat przed powstaniem Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Z około 230 zabytkowych nagrobków przetrwało tam 50, głównie z XIX wieku.

Z pieniędzy zebranych w kwestach odrestaurowano m.in. nagrobki na Starym Cmentarzu: zmarłego w 1841 r. pułkownika Jana Gugenmusa - żołnierza Legionów Dąbrowskiego i armii księcia Józefa Poniatowskiego, odznaczonego Legią Honorową i złotym krzyżem Virtuti Militari.

bEpGtsTi

Na pobliskim Cmentarzu Miejskim odnowiono m.in. nagrobki błogosławionego abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który zmarł w 1941 r. w hitlerowskim obozie w Działdowie oraz Antoniego Broniewskiego - urzędnika bankowego i działacza Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, ojca urodzonego w Płocku poety Władysława Broniewskiego.

Z kwesty w 2012 r., podczas której zebrano w sumie 45 tys. zł, odrestaurowano tam także grobowiec małżeństwa Dąbrowskich: Adama - lekarza wojskowego, który zmarł w 1888 r. oraz Ludwiki, członkini płockiego Towarzystwa Dobroczynności, która zmarła w 1899 r. oraz zmarłego w 1885 r. Juliana Kurowskiego, lekarza miejskiego, któremu nagrobny pomnik ufundowali sami płocczanie. (PAP)

mb/ mki/

bEpGtsTC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)