Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W południowej Anglii odkryto rzymską drogę sprzed ponad 1600 lat

0
Podziel się:

Podczas prac leśnych prowadzonych w hrabstwie Dorset, w południowej Anglii,
odkryto pozostałości rzymskiego traktu sprzed 1600 lat - informuje serwis internetowy Dorset Echo.

Podczas prac leśnych prowadzonych w hrabstwie Dorset, w południowej Anglii, odkryto pozostałości rzymskiego traktu sprzed 1600 lat - informuje serwis internetowy Dorset Echo.

Fragmenty drogi odsłonięto podczas wycinki w Lesie Puddletown. O odkryciu natychmiast powiadomiono Angielskie Dziedzictwo, czyli agencję rządową opiekującą się zabytkami w Anglii.

Po zbadaniu okazało się, że odsłonięto fragment rzymskiego traktu o szerokości 26 metrów. Był on kombinacją brukowanej drogi do szybkiego przemarszu wojsk w środkowej części oraz ubitych poboczy, którymi pędzono stada zwierząt.

Zdaniem naukowców, odkryta droga to część rzymskiego traktu Ackling Dyke, który łączył rzymskie miasto Sorviodunum (dzisiejsze miasto Salisbury w hrabstwie Wiltshire) z fortem Rzymian Isca Dumnoniorum (dzisiejsze miasto Exeter w hrabstwie Devon).

Jak powiedział Peter Wilson z agencji Angielskie Dziedzictwo, rzymskie drogi budowane były dla wzmocnienia wojskowej i cywilnej władzy Rzymian w nowo podbitych prowincjach.

Według badaczy, znalezisko w Lesie Puddletown świadczy o dużych możliwościach i determinacji Rzymian w konsolidacji nowych terytoriów z wcześniej zajętymi obszarami. Solidna budowa pozwoliła zaś drodze przetrwać 1600 lat po wycofaniu się Rzymian z Brytanii.

Na miejscu znaleziska trwają prace przy oczyszczaniu pozostałości drogi i przekształceniu jej w pomnik dziedzictwa kulturowego.(PAP)

jot/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)