Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek mija termin składania w PKW sprawozdań wyborczych

0
Podziel się:

W poniedziałek mija termin składania w PKW
przez komitety wyborcze ich sprawozdań finansowych. Do piątku z
obowiązku tego wywiązało się 28 z 52 komitetów. Z ugrupowań
parlementarnych sprawozdania złożyły już PiS i koalicja LiD.

W poniedziałek mija termin składania w PKW przez komitety wyborcze ich sprawozdań finansowych. Do piątku z obowiązku tego wywiązało się 28 z 52 komitetów. Z ugrupowań parlementarnych sprawozdania złożyły już PiS i koalicja LiD.

Dyrektor zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych PKW Krzysztof Lorentz powiedział PAP, że normą jest, iż największe komitety składają sprawozdania w ostatnim możliwym terminie. Jak tłumaczy, sporządzenie sprawozdania to ogromna praca.

Lorentz nie chciał ujawnić, jakiego rzędu środki wydały konkretne komitety na kampanię wyborczą. Wiadomo jednak, że kampania dużego ugrupowania kosztuje od 20 do 30 mln. zł.

Poza PiS i LiD sprawozdania złożyły m.in. komitety: Mniejszość Niemiecka, Cimoszewicza, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Polskiej Partii Pracy, Zielonych 2004, Partii Kobiet, Konfederacji Polski Niepodległej oraz Racji Polskiej Lewicy.

Sprawozdanie finansowe zawiera dane o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu, w tym o uzyskanych kredytach bankowych oraz warunkach ich uzyskania. Do sprawozdania dołączona jest też opinia biegłego rewidenta.

PKW ma cztery miesiące od złożenia sprawozdania na: przyjęcie go bez zastrzeżeń; przyjęcie go ze wskazaniem uchybień lub odrzucenie go.

Sprawozdanie zostaje odrzucone, gdy PKW stwierdzi, że pozyskiwanie lub wydawanie środków odbyło się z naruszeniem przepisów lub przekroczone zostały limity przypadające na komitet.

PKW może też - w razie wątpliwości co do prawidłowości sprawozdania wyborczego - wezwać komitet do usunięcia wad sprawozdania lub do udzielenia wyjaśnień.

Dokumenty złożone przez komitety wyborcze są sprawdzane przede wszystkim pod kątem ich zgodności z ustawą o partiach politycznych i przepisami antykorupcyjnymi.

Niezłożenie sprawozdania może oznaczać dla pełnomocnika finansowego karę grzywny lub nawet do dwa lata więzienia.

Z kolei odrzucenie sprawozdania finansowego przez kontrolerów z PKW może zmniejszyć przychody partii, które są finansowane z budżetu państwa. Państwowe wsparcie otrzymują ugrupowania, które w wyborach parlamentarnych przekroczyły 3 proc. w skali kraju.

Ten próg podczas październikowego głosowania przekroczyły tylko PO, PiS, PSL i LiD. Komitety, które przyjęły środki z naruszeniem prawa, muszą również liczyć się tym, że równowartość tych środków przepadnie na rzecz Skarbu Państwa.(PAP)

stk/ la/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)