Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek rozpocznie się 5. Europejski Szczyt Równości

0
Podziel się:

Przeciwdziałanie dyskryminacji na szczeblu lokalnym i regionalnym będzie
głównym tematem 5. Europejskiego Szczytu Równości, który w poniedziałek i wtorek odbędzie się w
Poznaniu. Wezmą w nim udział ministrowie krajów UE odpowiedzialni za politykę równościową.

Przeciwdziałanie dyskryminacji na szczeblu lokalnym i regionalnym będzie głównym tematem 5. Europejskiego Szczytu Równości, który w poniedziałek i wtorek odbędzie się w Poznaniu. Wezmą w nim udział ministrowie krajów UE odpowiedzialni za politykę równościową.

To jedno z wydarzeń związanych z przewodnictwem Polski w Radzie Unii Europejskiej, które w listopadzie odbywają się w Poznaniu.

W ramach Europejskiego Szczytu Równości odbędą się m.in. nieformalne spotkanie ministrów ds. równości krajów Unii, wykłady, sesje plenarne, warsztaty. W szczycie wezmą udział także organizacje pozarządowe, przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych, dyskryminowanych środowisk.

Program szczytu przedstawiła w czwartek w Warszawie na konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska.

"Będziemy wymieniać się dobrymi praktykami. To początek rozmowy o tym, co można wspólnie w Europie wykorzystać, by skuteczniej walczyć z dyskryminacją. Na pewno, aby być skutecznym, trzeba angażować władze lokalne i regionalne, społeczeństwo obywatelskie" - powiedziała Radziszewska.

"Będziemy mówić o tym, jak promować równość na szczeblu lokalnym, jakie cele chcemy osiągnąć stosując praktyki równościowe, jak do polityki równościowej włączyć obywateli oraz jak efektywnie wykorzystywać fundusze unijne" - powiedziała Radziszewska.

Podkreśliła, że jednym z tematów będzie wspólna polityka europejska dotycząca asymilacji Romów i Sinti. "Po rozszerzeniu Unii stał się to autentyczny problem, z którym nawet kraje z długim stażem w UE nie potrafią sobie poradzić" - powiedziała.

"W Polsce społeczność romska jest nieliczna, ostatnie dane mówią o 12 tys. osób. Jednak mamy problem związany na przykład z kwalifikowaniem dzieci romskich do szkolnictwa specjalnego. Ubóstwo sprawia, że część rodzin sama prosi o takie zakwalifikowanie dziecka, bo wtedy otrzymuje wsparcie finansowe" - powiedziała.

Na koniec dwudniowego szczytu ministrowie krajów UE odpowiedzialni za politykę równościową podpiszą Deklarację Poznańską, w której zobowiążą się do działań na rzecz polityki antydyskryminacyjnej na szczeblach regionalnym i lokalnym.

W poniedziałek w posiedzeniu plenarnym: "Dotychczasowy postęp oraz możliwości promocji równości i zwalczania dyskryminacji na szczeblu regionalnym i lokalnym" wezmą udział m.in. Radziszewska, dyrektor ds. równości w Komisji Europejskiej Aurel Ciobanu-Dordea, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk, dyrektor Agencji Praw Podstawowych Morten Kjaerum, wiceprzewodniczący Platformy Społecznej Rodolfo Cattani.

Tego dnia odbędą się także warsztaty, m.in. dotyczące efektywnego wykorzystywania funduszy unijnych na rzecz zwalczania dyskryminacji.

We wtorek odbędzie się m.in. panel partnerów społecznych oraz spotkanie z udziałem zajmującej się w Komisji Europejskiej polityką niedyskryminacji oraz sytuacją Romów Liny Papamichalopouolu i minister Radziszewskiej. (PAP)

kno/ malk/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)