Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek spotkanie premiera z Parlamentarną Grupą Kobiet

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk spotka się w poniedziałek z Parlamentarną Grupą Kobiet,
rozmowa ma dotyczyć zapowiadanego przez rząd podwyższenia wieku emerytalnego - poinformowała PAP
przewodnicząca Grupy Bożena Szydłowska (PO).

Premier Donald Tusk spotka się w poniedziałek z Parlamentarną Grupą Kobiet, rozmowa ma dotyczyć zapowiadanego przez rząd podwyższenia wieku emerytalnego - poinformowała PAP przewodnicząca Grupy Bożena Szydłowska (PO).

Spotkanie w Kancelarii Premiera rozpocznie się o godz. 17.30. "Prosiłam pana premiera o takie spotkanie, zwracałam się też do pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz" - powiedziała Szydłowska.

Premier zapowiedział w ubiegły piątek, że w ciągu dziesięciu dni do konsultacji trafi rządowy projekt przewidujący podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Tusk zapewnił jednocześnie, że w pracach nad reformą rząd wsłuchuje się w głos kobiet, chce też uwzględnić fakt, iż kobiety w znacznie większym stopniu niż mężczyźni muszą łączyć pracę zawodową z pracą w domu.

"Zrównanie wieku emerytalnego w przypadku polskich kobiet może wydawać się krzyczącą niesprawiedliwością, jeśli nie będzie temu towarzyszyła poważna rozmowa i poważne decyzje, jak pomóc kobietom" - ocenił szef rządu.

W samej Platformie Obywatelskiej funkcjonuje kilka koncepcji, jak rekompensować kobietom podniesienie wieku emerytalnego; rozważane są takie pomysły, jak m.in.: zmiana zasad wliczania urlopu wychowawczego do emerytury czy dłuższy niż do 2040 roku okres przejściowy. Zgodnie z koncepcją szefa rządu, poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet w roku 2040.

Z kolei PSL zaproponowało, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę; po urodzeniu każdego kolejnego dziecka czas pracy byłby skracany o trzy lata.

Zdaniem wicepremiera, szefa PSL Waldemara Pawlaka system emerytalny musi uwzględniać aspekt społeczny i demograficzny. Według niego koszty przechodzenia przez matki na wcześniejszą emeryturę zostałyby sfinansowane ze składek ich dzieci. Tusk zapowiedział już jednak, że projektowane przepisy nie będą zawierały rozwiązań proponowanych przez PSL.

W ocenie PO, sam fakt urodzenia dziecka nie powinien gwarantować matkom dodatkowych korzyści w ramach systemu emerytalnego. Platforma przyznaje jednak, że podwyższenie wieku emerytalnego powinno być połączone z rozwiązaniami prorodzinnymi.

Po środowym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim szef sejmowej komisji polityki społecznej Sławomir Piechota (PO) mówił dziennikarzom, że od dłuższego czasu dyskutowany jest pomysł, na ile składki płacone przez dzieci miałyby zwiększać emeryturę rodziców. Dodał jednocześnie, że przełożenie tego mechanizmu wyłącznie na matki utrwala schemat, że ciężar wychowania dzieci spoczywa tylko na matce.

Politycy PO deklarują, że chcą, aby emerytury były "bezpieczne i na godziwym poziomie". W Parlamentarnej Grupie Kobiet są parlamentarzystki z PO, PSL, SLD i Ruchu Palikota.

Marta Tumidalska (PAP)

laz/ eaw/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)