Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W poniedziałek Światowy Dzień Krótkofalowca

0
Podziel się:

18 kwietnia członkowie wszystkich organizacji stowarzyszonych w
IARU (International Amateur Radio Union) będą obchodzić swoje święto, bo właśnie tego dnia w 1925
roku powołano międzynarodowy związek organizacji krótkofalarskich.

*18 kwietnia członkowie wszystkich organizacji stowarzyszonych w IARU (International Amateur Radio Union) będą obchodzić swoje święto, bo właśnie tego dnia w 1925 roku powołano międzynarodowy związek organizacji krótkofalarskich. *

Powołanie międzynarodowej organizacji okazało się dużym sukcesem organizacyjnym. Od samego początku IARU reprezentowała interesy nadawców wobec administracji, co zaowocowało dostępem do pasm krótkich HF i ultrakrótkich VHF.

Polski Związek Krótkofalowców (PZK, członek IARU) powstał 24 lutego 1930 roku w Warszawie. PZK jest organizacją, skupiającą osoby zainteresowane różnymi formami łączności radiowej i wykorzystaniem ich dla rozwoju własnego i dobra społecznego.

Jednym z wieloletnich członków związku jest gorzowianin Rafał Stępień (znak - SP3HTF). Jego przygoda z krótkofalarstwem rozpoczęła się w latach 70. minionego wieku, w piątej klasie szkoły podstawowej.

Jak powiedział PAP, od zawsze fascynował się techniką służącą do nawiązywania łączności radiowej i rozwojem związanych z nią technologii. "Wbrew pozorom krótkofalarstwo to hobby mocno związane z przyrodą. Wciągająca jest nieprzewidywalność propagacji czyli wpływu różnego rodzaju zjawisk przyrodniczych na rozchodzenie się fal radiowych, ich zasięg i jakość połączenia" - powiedział PAP krótkofalowiec.

Zastrzegł, że jego pasja ma wymiar bardziej techniczny niż towarzyski, ale jeśli nadarza się okazja do niecodziennej rozmowy to z niej korzysta. Tak było w 2002 roku, kiedy z przydomowego ogródka połączył się z międzynarodową stacją kosmiczną.

Czasu na konwersację nie było wiele, gdyż czas przelotu statku kosmicznego nad Starym Kontynentem to ok. 2-3 minuty. "Nawiązałem kontakt z Rosjaninem - dowódcą stacji. Nasza rozmowa trwała około minuty. Przedstawiliśmy się sobie, wymieniliśmy znaki i raporty. To było jedno z bardziej ekscytujących połączeń, jakie udało mi się zrealizować" - powiedział PAP Stępień.

Na świecie jest około 3 mln krótkofalowców, w Polsce ich liczbę szacuje się na 15 tys., z tego około 1/3 jest zrzeszona w PZK.

Związek dba o rozwój służby radioamatorskiej i radioamatorskiej satelitarnej w Polsce, jest reprezentantem osób zainteresowanych technikami radiowymi wobec instytucji państwowych i organizacji społecznych, krajowych i zagranicznych.

Krótkofalarstwo to hobby polegające na nawiązywaniu łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych. Miłośnicy tej formy komunikacji wykorzystują do tego radiostacje i anteny, które często sami konstruują, a tym samym wpływają na rozwój technologii. Wspierają także społeczeństwo podczas katastrof i klęsk żywiołowych m.in. odbierając wezwania o pomoc czy przekazując najważniejsze informacje.

Krótkofalowcy nadają na wszystkich rodzajach fal radiowych - od mikrofal aż po fale długie. Wytrawny krótkofalowiec, dysponujący dobrej klasy sprzętem, potrafi połączyć się z dowolnym miejscem na świecie, jeśli i tam będzie osoba nasłuchująca wiadomości w eterze.

Obecnie w łączności wykorzystując zarówno stare technologie, np. znakami Morse'a, jak również najnowsze, cyfrowe metody przekazu fonii i wizji.

Miłośnicy krótkofalarstwa nie ograniczają się do kontaktowania się ze sobą w celach towarzyskich. Często urządzane są zawody. W tym przypadku chodzi o nawiązanie w określonym czasie jak największej liczby połączeń z ich uczestnikami. Kryterium oceny tej rywalizacji jest liczba połączeń i ich jakość - jedynie bezbłędne są brane pod uwagę. Tego typu zawody odbywają się na szczeblach krajowych i międzynarodowych.

W szeregach IARU byli i są wybitni ludzie znani nie tylko jako krótkofalowcy, m.in. laureat Nagrody Nobla fizyk Joe Taylor, aktor Marlon Brando, król Jordanii Husain, wielu kosmonautów. (PAP)

mmd/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)