Notowania

wiadomości
28.12.2012 16:55

W Poznaniu opłaty za odpady będą liczone od osoby

Opłaty za odpady w Poznaniu i okolicznych gminach naliczane będą w przyszłym roku od osoby, a wysokość stawek zostanie ustalona w drugiej połowie stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Opłaty za odpady w Poznaniu i okolicznych gminach naliczane będą w przyszłym roku od osoby, a wysokość stawek zostanie ustalona w drugiej połowie stycznia.

Nowy system gospodarowania odpadami w pełni zacznie obowiązywać od lipca 2013 roku. W Poznaniu i sąsiednich dziewięciu gminach za jego wprowadzenie odpowiedzialny jest Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" (ZM GOAP).

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński, przewodniczący zarządu ZM GOAP, przeprowadzona analiza możliwych metod naliczania stawek opłat wykazała, że optymalnym rozwiązaniem jest naliczanie opłat od osoby.

"O wyborze tej metody zadecydowała jej obiektywność. Ważne jest też to, że mamy dość wiarygodne dane dotyczące liczby mieszkańców Poznania i sąsiednich gmin" - poinformował Kruszyński.

Zgodnie z przepisami stawki opłat mogą być naliczane od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców, ilości zużytej wody lub od gospodarstwa domowego.

Według danych Związku średnia miesięczna opłata netto za gospodarkę odpadami na jednego mieszkańca Poznania i okolicznych gmin wynosiła w 2012 roku 14,18 zł, a w 2013 roku została wyliczona na 15,24 zł.

Zarząd Związku zaproponował, by średnia miesięczna opłata netto za gospodarkę odpadami na jednego mieszkańca Związku Międzygminnego wynosiła 14,75 zł za odpady segregowane oraz 19,50 zł za odpady zmieszane. ZM GOAP zdecyduje o wysokości opłat 18 stycznia.

Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" utworzyły samorządy Poznania oraz sąsiednich gmin: Buku, Czerwonaka, Kleszczewa, Kostrzyna, Murowanej Gośliny, Obornik, Pobiedzisk, Suchego Lasu i Swarzędza.

Na terenie ZM GOAP mieszka ok. 740 tys. osób, które rocznie produkują ok. 290 tys. ton odpadów. (PAP)

rpo/ pad/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz