Notowania

nagroda
10.12.2010 15:29

W Poznaniu przyznano Platynowe Koziołki - nagrody specjalne festiwalu Ale Kino!

TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, film "Magiczne drzewo" w reżyserii Andrzeja Maleszki, oraz czeski reżyser Vaclav VorlĄźek to laureaci tegorocznych Platynowych Koziołków - nagród specjalnych trwającego w Poznaniu 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Podziel się
Dodaj komentarz

TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, film "Magiczne drzewo" w reżyserii Andrzeja Maleszki, oraz czeski reżyser Vaclav VorlĄźek to laureaci tegorocznych Platynowych Koziołków - nagród specjalnych trwającego w Poznaniu 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Platynowe Koziołki to nagroda organizatorów festiwalu, przyznawana od 2002 roku. Wyróżniane są nią wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu bądź mediów dla dzieci.

TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu otrzymało nagrodę za zrealizowanie w ciągu 30 lat działalności blisko 240 filmów animowanych. Były to przede wszystkim produkcje dla dzieci i młodzieży, prezentowane na ponad 900 festiwalach na całym świecie i nagrodzone ponad 170 nagrodami i wyróżnieniami. Najbardziej znane cykle studia to: "Miniatury filmowe do muzyki klasycznej", "Baśnie i Bajki Polskie" oraz "14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego".

Nagroda specjalna przypadła też filmowi dla dzieci "Magiczne drzewo" w reżyserii Andrzeja Maleszki. Sam reżyser był laureatem Platynowych Koziołków w 2004 roku za całokształt twórczości.

Międzynarodowa premiera filmu odbyła się w 2009 roku na festiwalu CineKid w Amsterdamie. Od tego momentu film zbiera nagrody na całym świecie; stał się najczęściej nagradzanym filmem minionego sezonu, a pod koniec października został zaprezentowany na prestiżowym Londyńskim Festiwalu Filmowym.

"Dostrzegliśmy, że w polskim kinie lekceważy się filmy dla dzieci. Kino dla dzieci ma jakby gorzej: począwszy od budżetu a skończywszy na zainteresowaniu. Sami reżyserzy nie palą się żeby robić filmy dla dzieci, bo często są spychani do kąta" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Jerzy Moszkowicz dyrektor festiwalu.

Jak przypomniał Andrzej Maleszka, "Magiczne drzewo" zostało zakupione do światowej dystrybucji przez Walt Disney Company.

Platynowe Koziołki otrzymał też czeski reżyser V clav VorlĄźek. Wyreżyserował on znane także w Polsce komedie i bajki dla dzieci. Jest autorem filmów i seriali: "Arabela", "Król sokołów", "Rumburak", "Latający Czestmir" i "Szpinak czyni cuda".

"W czasie mojego życia nakręciłem bardzo dużo zwariowanych komedii i żaden z filmów nie miał ograniczenia: niedostępny dla młodzieży. Te filmy mogły być oglądane także przez dzieci, mimo iż w filmie +Proszę Pana, jest Pan wdową+ jest sześć zabójstw. Serial +Arabella+ to była moja taka dodatkowa praca w telewizji" - powiedział na konferencji V clav VorlĄźek.

Nagrody zostaną wręczone w sobotę w trakcie festiwalowej gali. Podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! prezentowanych jest 110 filmów z 34 krajów świata. (PAP)

rpo/ ls/

Tagi: nagroda, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz