Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu ruszył program "Taki mały a V.I.P"

0
Podziel się:

W Poznaniu ruszył program "Taki mały a V.I.P", którego celem jest stworzenie
efektywnego systemu współpracy różnych instytucji, by przeciwdziałać przemocy wobec dzieci do lat
pięciu. Wypracowane procedury pozwolą uniknąć powielania obowiązków, a rodziny otrzymają
kompleksowe wsparcie.

W Poznaniu ruszył program "Taki mały a V.I.P", którego celem jest stworzenie efektywnego systemu współpracy różnych instytucji, by przeciwdziałać przemocy wobec dzieci do lat pięciu. Wypracowane procedury pozwolą uniknąć powielania obowiązków, a rodziny otrzymają kompleksowe wsparcie.

Wdrażanie projektu potrwa dwa lata. Środki na jego prowadzenie pochodzą m.in. z funduszy unijnych. Uczestniczy w nim m.in. miasto Poznań, policja, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, oraz sąd.

"Projekt ma na celu stworzenie efektywnego systemu współpracy różnych instytucji, który by przeciwdziałał, wspierał, bądź prowadził działania profilaktyczne względem dzieci, które są zagrożone, bądź które już doświadczają przemocy i zaniedbania" - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Maria Remiezowicz, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych poznańskiego urzędu miasta.

Jak powiedziała Stella Gołębiewska, koordynator projektu, w jego ramach w ciągu dwóch lat wypracowane mają być procedury współpracy między instytucjami zajmującymi się dziećmi, opracowany ma być też system monitorowania losów dziecka. Przeszkoleni zostaną specjaliści z zakresu metod pracy z rodzinami małego dziecka, w których występuje "ryzyko krzywdzenia". Opracowane zostaną też przewodniki i podręczniki, zawierające przykłady metod pracy i praktyczne informacje dla fachowców pracujących z rodzinami z małymi dziećmi.

Według Magdaleny Czub z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, dzięki wypracowanym procedurom, instytucje niosące pomoc unikną powielania obowiązków, a rodziny będą mogły liczyć na kompleksowe wsparcie. "Nie można pomóc dziecku, które jest narażone na krzywdzenie, albo już krzywdzonemu, jeśli zaangażowany jest w to tylko jeden specjalista, bądź jedna instytucja. To zawsze jest wiele różnorakich problemów i różni specjaliści muszą połączyć swoje siły, żeby tej rodzinie i temu dziecku pomóc" - powiedziała.

Łączny budżet projektu wynosi 570 tys. euro. Blisko 430 tys. euro to pieniądze pozyskane z UE w ramach Programu Wspólnotowego Daphne III. Projekt jest realizowany przy współudziale partnerów z Litwy, Anglii i Szwecji. (PAP)

rpo/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)