Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Pradze - ministrowie sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej

0
Podziel się:

Ministrowie sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska,
Słowacja, Węgry) na spotkaniu w Pradze omawiają możliwości odbywania kar alternatywnych, np.
"aresztu domowego", odpowiedzialności karnej osób prawnych i perspektywie rozwoju "e-sądów".

Ministrowie sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry) na spotkaniu w Pradze omawiają możliwości odbywania kar alternatywnych, np. "aresztu domowego", odpowiedzialności karnej osób prawnych i perspektywie rozwoju "e-sądów".

Polskę reprezentują minister sprawiedliwości - prokurator generalny Krzysztof Kwiatkowski oraz wiceminister Piotr Kluz. Praskie spotkanie potrwa do piątku. Kwiatkowski i węgierski minister Imre Forgacs mają podpisać porozumienie o współpracy w związku ze zbliżającą się prezydencją Węgier i Polski (pierwsza i druga połowa 2011 r.) w Radzie UE.

Współpraca polsko-węgierska dotyczyłaby także sądów karnych i cywilnych oraz regularnej wymiany informacji na temat programu oraz priorytetów obu prezydencji; rozwinięcia wspólnego programu szkoleń oraz wymianie doświadczeń i dobrych praktyk.

"E-justice" to sądownictwo elektroniczne, o którym mowa w Memorandum o współpracy w zakresie technik informatycznych, podpisanym we Wrocławiu w 2009 r. W Polsce od początku tego roku działa "e-sąd", do którego można kierować np. wnioski o zapłatę zaległych rachunków czy inne proste sprawy cywilne, kończące się zwykle wyrokiem nakazowym.

W trakcie spotkania ministrowie sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej mają też omówić priorytety prezydencji hiszpańskiej ze szczególnym uwzględnieniem polsko-hiszpańskiej inicjatywy: "Europejskiego Nakazu Ochrony". Ten projekt nowej dyrektywy UE za cel stawia sobie ochronę ofiar przestępstw na terenie całej Unii. Dzięki niej ofiara, która jest w swoim kraju otoczona ochroną, będzie mogła liczyć na taką samą pomoc w innych krajach UE.(PAP)

wkt/ malk/ jbr/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)