Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W przyszły wtorek komisja zajmie się projektem ustawy okołobudżetowej

0
Podziel się:

Do końca tygodnia posłowie mogą składać poprawki do rządowego projektu
ustawy okołobudżetowej; poprawkami tymi komisja finansów publicznych zajmie się w przyszły wtorek -
zdecydował w środę przewodniczący tej komisji Dariusz Rosati (PO).

Do końca tygodnia posłowie mogą składać poprawki do rządowego projektu ustawy okołobudżetowej; poprawkami tymi komisja finansów publicznych zajmie się w przyszły wtorek - zdecydował w środę przewodniczący tej komisji Dariusz Rosati (PO).

W środę rano Sejm nie zgodził się na przyjęcie wniosku posłów opozycji, by odrzucić po pierwszym czytaniu projekt budżetu na 2013 r. oraz projekt ustawy okołobudżetowej. Tego samego dnia prace nad projektem ustawy okołobudżetowej zaczęła komisja finansów publicznych.

Merytorycznie projektu jednak nie rozpatrzono. Posłowie PiS apelowali o przekazanie projektu do podkomisji albo danie im czasu na przygotowanie poprawek. Henryk Kowalczyk (PiS) zapowiadał, że będzie ich wiele.

Ostatecznie Rosati zdecydował, że posłowie mogą składać poprawki do piątku, a komisja zajmie się nimi w przyszły wtorek. Zanim przewodniczący wyznaczył nowy termin posiedzenia komisji, pozytywne opinie na temat projektu wyrazili zaproszeni na posiedzenie przedstawiciele branży tytoniowej.

Przewodnicząca komisji ds. branży tytoniowej w Business Centre Club, Grażyna Sokołowska powiedziała, że branża popiera zaproponowane w projekcie rozwiązania dotyczące zmian w akcyzie na tytoń, przede wszystkim opodatkowanie sprzedaży suszu tytoniowego. "W tej chwili jest to tak powszechne (...), że zatrzymanie tego procederu powinno być numerem jeden, aby zapobiec stratom budżetu państwa i uderzeniu w producentów" - powiedziała. Dodała, że przemysł tytoniowy popiera także propozycje rządu związane z utrzymaniem obecnej struktury stawek akcyzy na papierosy.

Rozwiązania zaproponowane przez resort finansów poparł także dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu Ryszard Piątek, a Grzegorz Wargocki z Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego, które skupia producentów tytoniu do palenia, powiedział, że regulacje opracowane przez MF idą w dobrym kierunku. Dodał, że nieopodatkowany akcyzą susz tytoniowy całkowicie rozregulował rynek tytoniu do palenia.

"Wszyscy popierają ministerstwo finansów i stawkę akcyzy, to jest niecodzienna sytuacja (...). Dawno nie słyszałem tylu ciepłych słów pod adresem ministra finansów" - podsumował Rosati.

Projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje zamrożenie funduszu wynagrodzeń w 2013 r. (z pewnymi wyjątkami, np. dla służb mundurowych, czy pracowników szkół wyższych), zamrożona ma być też tzw. kwota bazowa dla urzędników zajmujących stanowiska kierownicze w administracji publicznej, czy maksymalne wysokości wynagrodzeń pracowników wynagradzanych według tzw. ustawy kominowej. Zamrożone będą także odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Projekt zakłada włączenie do wyrobów opodatkowanych akcyzą suszu tytoniowego oraz obniżenie stawki akcyzy na niektóre wyroby niskoalkoholowe, np. cydr, którego - zdaniem MF - produkcja jest nieopłacalna właśnie z powodu wysokiego podatku. Planowana jest też podwyżka o ok. 5 proc. akcyzy na papierosy, co przełoży się na wzrost cen o ok. 68 gr za paczkę.

MF proponuje ponadto, by do końca 2013 r. obowiązywały ograniczenia związane z odliczaniem VAT przy zakupie samochodów z tzw. kratką i paliwa do nich. Zakłada także zasilenie Krajowego Funduszu Drogowego kwotą 165 mln zł, co ma pozwolić na sfinansowanie planów remontowych dróg krajowych w 2013 roku.

Wśród zmian przewidzianych w projekcie znajdują się także przepisy mające umożliwić w 2013 r. tworzenie w budżecie państwa rezerwy celowej przeznaczonej na wydatki budżetowe w wysokości odpowiadającej planowanemu przyrostowi dochodów związanych z dokonanymi zmianami organizacyjnymi.

Planowane są także zmiany rozszerzające zakres danych uzyskiwanych przez resort finansów na temat finansów samorządów oraz usprawniające proces ich przekazywania. Zgodnie z uzasadnieniem rządu do projektu, regulacja ta ma umożliwić ministerstwu otrzymywanie informacji o prognozowanych danych jednostek samorządu terytorialnego tylko w formie elektronicznej, przewiduje też wprowadzenie jednolitego wzoru wieloletniej prognozy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego. (PAP)

mmu/ je/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)