Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W przyszłym roku powinna zakończyć konserwacja fresków w Lubecku

0
Podziel się:

Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie można obejrzeć w całej okazałości
XV-wieczne freski, odkryte w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lubecku k.
Lublińca (Śląskie). Wtedy powinny zakończyć się prace konserwatorskie.

Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie można obejrzeć w całej okazałości XV-wieczne freski, odkryte w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lubecku k. Lublińca (Śląskie). Wtedy powinny zakończyć się prace konserwatorskie.

W opinii specjalistów, to jeden najlepiej zachowanych zespołów malowideł średniowiecznych w Polsce.

Freski zostały odkryte przed trzema laty, gdy parafia chciała odświeżyć wnętrze prezbiterium. Przy tej okazji wojewódzki konserwator zabytków nakazał przeprowadzenie badań. Natrafiono podczas nich na bogate zdobienia. Były pod wieloma warstwami farby. Badania historyków sztuki wskazują, że powstały na początku XV wieku, w okresie bitwy pod Grunwaldem.

Jak powiedział PAP Tomasz Trzos, który kieruje pracami konserwatorskimi, powierzchnia malowideł to około 200 mkw. fresku mokrego - wymalowane jest całe prezbiterium. W centralnej części bardzo złożonej kompozycji przedstawiono postać Chrystusa, w otoczeniu apostołów, Matki Bożej i aniołów. Malowidło jest przyozdobione herbem Cechu Malarzy Miasta Wrocławia, to przypuszczalnie stamtąd pochodzą autorzy dzieła.

"Malowidła są wielobarwne, bardzo atrakcyjne pod względem estetycznym, kompozycyjnym. Pod każdym względem jest to dużej wartości dzieło sztuki" - podkreślił konserwator. "To bardzo rzadki obiekt, zarówno jeśli chodzi o przedstawienie, jak i stan zachowania - w 80 proc. malowidło jest czytelne" - zaznaczył Trzos.

Prace nad freskami trwają już trzeci rok. W 2011 r. odsłonięto freski na sklepieniu, obecnie kończy się kolejny etap konserwacji - specjaliści kończą pracę nad ścianą północną i południową prezbiterium. "Chcieliśmy zakończyć prace już w tym roku, niestety z powodu braku środków konserwacja przeciągnie się na następny rok" - wyjaśnił Trzos.

Większość środków na konserwację pochodzi z resortu kultury, ale też pewne środki przeznaczył na ten cel urząd marszałkowski w Katowicach i wojewódzki konserwator zabytków. Jeśli znajdą się dodatkowe pieniądze, konserwacji poddana zostanie też ściana wschodnia i zachodnia. Dopiero wówczas będzie można oglądać świątynię w pełnej krasie.

Pierwsza wzmianka o parafii w Lubecku pochodzi z połowy XIV wieku. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest najstarszą świątynią w okolicy. Najstarszą częścią kościoła jest pochodzące prawdopodobnie z XIV wieku prezbiterium, do którego w kolejnych latach dobudowywano dalsze części kościoła, który swój obecny kształt uzyskał w XVIII wieku. W 1994 r. biskup gliwicki ustanowił parafialny kościół diecezjalnym sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej.(PAP)

kon/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)