Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W przyszłym tygodniu ruszą prace nad uchwałą ws. zbrodni na Wołyniu

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace nad przygotowaniem projektu uchwały,
którą Sejm będzie mógł uczcić ofiary rzezi wołyńskiej - poinformowała w środę w Łodzi szefowa
Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace nad przygotowaniem projektu uchwały, którą Sejm będzie mógł uczcić ofiary rzezi wołyńskiej - poinformowała w środę w Łodzi szefowa Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

Śledzińska-Katarasińska przypomniała, że w Sejmie obecnie znajduje się sześć projektów uchwał w tej sprawie przygotowanych przez posłów PO, PiS, SLD, Solidarnej Polski i PSL. Ludowcy przygotowali dwa projekty. We wszystkich, z wyjątkiem tego, który proponują posłowie Platformy, pojawia się określenie zbrodni wołyńskiej jako zbrodni ludobójstwa.

Zdaniem posłanki sprawa zbrodni wołyńskiej nadal budzi "straszne emocje", zarówno po jednej, jak i drugiej stronie, zwłaszcza kwestiao, czy można określić ją ludobójstwem. Według Śledzińskiej-Katarasińskiej, jeśli Sejm podjąłby uchwałę, w której pada słowo ludobójstwo, może to mieć nie tylko konsekwencje prawne, ale również polityczne. Przypomniała, że nasz kraj jest ambasadorem Ukrainy wobec Unii Europejskiej.

Prace sejmowej komisji kultury nad projektem uchwały mają się rozpocząć 5 czerwca. Śledzińska-Katarasińska ma nadzieję, że przy współpracy z ekspertami z IPN, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz prawa międzynarodowego uda się przygotować odpowiedni jej tekst.

"Mocny, dobitny, ale zarazem taki, który nie spowoduje, że przeszłość przekreśli nam teraźniejszość w naszych relacjach. To nie jest historyczna kwestia, to jest w tej chwili polityczna kwestia" - powiedziała posłanka.

W 2013 r. mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości.

Dla polskich historyków tzw. rzeź wołyńska z lat 1943-44, która swoim zasięgiem objęła także tereny południowo-wschodnich województw II RP, była ludobójczą czystką etniczną liczącą ponad 100 tys. ofiar (są też szacunki mówiące o ok. 120-130 tys. ofiar).

Dla badaczy z Ukrainy zbrodnia ta była konsekwencją wojny Armii Krajowej z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Ukraińcy podkreślają, że w czasie II wojny światowej obie strony popełniały zbrodnie wojenne, ponieważ polska partyzantka podejmowała akcje odwetowe. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi. (PAP)

jaw/ nno/mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)