Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W przyszłym tygodniu wytyczne dla prokuratur ws. wglądu do akt

0
Podziel się:

Najwcześniej w poniedziałek znane będą wytyczne prokuratora krajowego dla
prokuratur w sprawie zasad udostępniania akt śledztwa osobom trzecim. "Czekamy jeszcze na
ekspertyzy prawne, nie mamy wszystkich" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej
Katarzyna Szeska.

Najwcześniej w poniedziałek znane będą wytyczne prokuratora krajowego dla prokuratur w sprawie zasad udostępniania akt śledztwa osobom trzecim. "Czekamy jeszcze na ekspertyzy prawne, nie mamy wszystkich" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Katarzyna Szeska.

Sprawa wyniknęła po tym, jak okazało się, że pełnomocnik wiceszefa ABW Jacka Mąki procesującego się z dziennikarzem "Rzeczpospolitej" Cezarym Gmyzem wystąpił do stołecznej prokuratury apelacyjnej o udostępnienie mu z akt śledztwa m.in. przeciwko podejrzanemu o płatną protekcję dziennikarzowi Wojciechowi S. stenogramów rozmów z będącego na podsłuchu telefonu S. Prokuratura - na podstawie przepisu Kodeksu postępowania karnego - dała prawnikowi Mąki wgląd w akta.

Gmyz zawiadomił prokuraturę o podsłuchiwaniu dziennikarzy - okazało się bowiem, że w aktach śledztwa są stenogramy wykonanej z telefonu S. jego rozmowy z dziennikarzem Bogdanem Rymanowskim z TVN. Według Gmyza, te stenogramy powinny być urzędowo zniszczone jako niemające znaczenia dla sprawy S. Prokuratura stoi jednak na stanowisku, że treść zarejestrowanej rozmowy ma znaczenie w kontekście całej sprawy. Doniesienie Gmyza bada Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Chcąc poznać ogólną praktykę udzielania wglądu w akta, prokurator krajowy zarządził przeanalizowanie takich przypadków w skali ogólnopolskiej. Z analizy wynika, że zapisy kodeksowe różnie interpretują różne jednostki prokuratur - jedne robią to na podstawie Kpk, a inne - w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej. "Niejednolitość wynika z nieostrej różnicy pomiędzy zapisami" - ocenia Prokuratura Krajowa.

Ze zbiorczych danych wynika, że na 119 wniosków o udostępnienie materiałów śledztw osobom nie będącym stronami postępowania: 80 wniosków rozpoznano w trybie Kpk (uwzględniono 77 wniosków), 39 wniosków rozpoznano w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej (uwzględniono wszystkie).

Wytyczne dla prokuratur miały być gotowe do końca października, jednak trzeba będzie na nie poczekać jeszcze kilka dni. "Są w przygotowaniu. Zbieramy jeszcze ekspertyzy prawne" - powiedziała PAP w piątek po południu Szeska. Jej zdaniem, będą gotowe w przyszłym tygodniu. (PAP)

wkt/ malk/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)