Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W roku 2009 w Afganistanie zginęła rekordowa liczba żołnierzy

0
Podziel się:

Rok 2009 stał się najbardziej krwawy dla żołnierzy sił międzynarodowych w
Afganistanie od czasu ich przybycia tam w roku 2001. Kiedy we wtorek w wybuchu bomby zginęło
czterech Amerykanów, liczba zabitych zagranicznych żołnierzy osiągnęła 295 i przekroczyła
ubiegłoroczny rekord, kiedy zginęło ich tam 294 - wynika z informacji niezależnej strony
internetowej icasualties.org..

Rok 2009 stał się najbardziej krwawy dla żołnierzy sił międzynarodowych w Afganistanie od czasu ich przybycia tam w roku 2001. Kiedy we wtorek w wybuchu bomby zginęło czterech Amerykanów, liczba zabitych zagranicznych żołnierzy osiągnęła 295 i przekroczyła ubiegłoroczny rekord, kiedy zginęło ich tam 294 - wynika z informacji niezależnej strony internetowej icasualties.org..

Z danych tych wynika, że tylko w sierpniu zginęło w Afganistanie 63 zagranicznych żołnierzy. Wśród zabitych w tym roku żołnierzy 172 to Amerykanie, którzy stanowią większość (62 tys.) wśród liczących 100 tys. ludzi sił międzynarodowych. W ubiegłym roku w Afganistanie zginęło 155 Amerykanów.

Rebelia talibów i innych grup islamistów w ciągu ostatnich dwóch lat przybrała na sile i rozprzestrzeniła się. Problem ten stał się palącą kwestią polityczną w USA, gdzie prezydent Barack Obama może być wkrótce zmuszony do poproszenia o kolejne posiłki, pomimo że ostatnio w Afganistanie rozlokowano 21 tys. dodatkowych żołnierzy.

Przypuszcza się, że nowy dowódca stacjonujących w tym kraju wojsk amerykańskich, generał Stanley McChrystal, zażąda dodatkowych żołnierzy już w najbliższych tygodniach. Może to być jednak źle przyjęte przez amerykańską opinię publiczną - w sondażach niewielką przewagę mają przeciwnicy obecności wojskowej w Afganistanie. Tylko jedna czwarta badanych jest za tym, aby wysłać tam posiłki - wynika z badań, które pokazują też spadek popularności amerykańskiego prezydenta. (PAP)

keb/ mc

4628617

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)