Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W RPA strajkuje ponad milion pracowników

0
Podziel się:

Są wśród nich: policjanci, pracownicy służby zdrowia, nauczyciele oraz celnicy.

W RPA strajkuje ponad milion pracowników
(Irene2005/CC/Flickr)
bFeIZBMB

To największy od trzech lat strajk w Republice Południowej Afryki. Pracownicy sektora publicznego chcą podwyżki pensji o 8,6 procent i zwiększenia dotacji mieszkaniowych.

Wśród ubranych w czerwone koszulki protestujących są policjanci, pracownicy służby zdrowia, nauczyciele oraz celnicy. Południowoafrykańska agencja prasowa SAPA podała, że przekładano dziś procesy, gdyż do strajkujących dołączyli także pracownicy sądów.

Według przedstawicieli największego syndykatu sektora publicznego w RPA, Demokratycznego Związku Nauczycieli, do protestu przystąpili wszyscy jego członkowie, czyli 240 tys. osób.

bFeIZBMD

Strajkujący domagają się, by ich pensje zostały zwiększone o 8,6 procent. Według nich, zasiłek mieszkaniowy powinien wynosić 1 tys. randów (około 137 dolarów). W zeszłym tygodniu rządzący krajem Afrykański Kongres Narodowy zgodził się tylko na siedmioprocentową podwyżkę płac i zaproponował zwiększenie zasiłku mieszkaniowego do 700 randów (96 dolarów). Minister służb społecznych i administracji Richard Baloyi powiedział, że rządu nie stać na większe podwyżki.

Analitycy uważają, że do porozumienia między strajkującymi a rządem i tym samym końca strajku może dojść najwcześniej w ciągu najbliższych kilku dni, a najpóźniej przed początkiem września.

W zeszłym tygodniu pracownicy państwowi przeprowadzili jednodniowy strajk ostrzegawczy. Ostatni duży strajk sektora publicznego odbył się w 2007 roku i trwał miesiąc. Wzięło w nim udział 600 tys. osób.

bFeIZBNe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)