Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu otwarto apartament papieski

0
Podziel się:

W 32. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową księża
marianie otworzyli w sobotę niedostępny na co dzień apartament papieski w Sanktuarium Maryjnym w
Licheniu (Wielkopolska).

W 32. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową księża marianie otworzyli w sobotę niedostępny na co dzień apartament papieski w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska).

Od rana w sanktuarium gromadzili się pielgrzymi z całego kraju. Papież Jan Paweł II spędził w Licheniu dwie noce z 6 na 7 i z 7 na 8 czerwca 1999 r. Apartament, o powierzchni 50 m kw, znajduje się w starej części Sanktuarium Maryjnego. Jest tutaj salonik, sypialnia, jadalnia, łazienka, przedpokój i mała kaplica.

Gospodarze sanktuarium, księża marianie, postarali się o to, by wyposażenie mieszkania przypominało papieżowi, że znajduje się w ojczyźnie. Wystrój kaplicy zlecili góralom z Zakopanego, a na biurku postawili kopię zdjęcia małego Karola Wojtyły z jego mamą.

W apartamencie papieskim są także pozostawione przez papieża pamiątki: ozdobny różaniec, stuła, kielich z pateną, lekcjonarz i piuska. Dla wielu pielgrzymów skromność wyposażenia apartamentu jest wielkim zaskoczeniem.

Dwa lata temu księża marianie zdecydowali, że największe w Polsce organy znajdujące się bazylice licheńskiej będą nosić imię Jana Pawła II.

Sanktuarium w Licheniu jest jednym z miejsc, które podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r. odwiedził Jan Paweł II. Papież pobłogosławił wówczas, będącą jeszcze w budowie, bazylikę.

Pięć lat później, kiedy gotowy kościół uroczyście święcono, Jan Paweł II w telegramie przesłanym z tej okazji na ręce ordynariusza diecezji włocławskiej, biskupa Wiesława Meringa, napisał: "Kiedy w roku 1999 dane mi było nawiedzić Licheń, patrzyłem na tę ogromną budowlę z myślą, że jej architektoniczny rozmach jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Wiem też, że w tym samym duchu biskupi polscy uznali tę nową świątynię za wotum narodu polskiego na nowe milenium chrześcijaństwa".

Sanktuarium istnieje od ponad 150 lat. Do czasu koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Licheńskiej w 1967 r. odwiedzali je głównie wierni z okolicy. Po koronacji zaczęli tam przybywać pielgrzymi z całego kraju, a od kilku lat - także z zagranicy.

Według szacunków gospodarzy sanktuarium, rocznie odwiedza je około półtora miliona pielgrzymów.(PAP)

Zak/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)