Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie drugie czytanie projektu ustawy o grach hazardowych

0
Podziel się:

W Sejmie rozpoczęło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o grach
hazardowych. Przewiduje on m.in. znaczny wzrost opodatkowania hazardu, zakaz urządzania
wideoloterii i stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych.

W Sejmie rozpoczęło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o grach hazardowych. Przewiduje on m.in. znaczny wzrost opodatkowania hazardu, zakaz urządzania wideoloterii i stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych.

W środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych zdecydowała, że dokumentem bazowym w pracy nad ustawą hazardową będzie właśnie projekt rządu, a nie projekt koła poselskiego Polska Plus. Poprawki zmierzające do uwzględnienia rozwiązań z projektu poselskiego nie uzyskały akceptacji większości komisji.

Pozytywnie oceniony przez komisję dokument przewiduje m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami. Zgodnie z nim nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Instytucje te będą mogły działać do wygaśnięcia obowiązujących już pozwoleń. W stosunku do obecnie obowiązującej ustawy podniesiono niektóre wysokości stawek podatku. Projekt przewiduje m.in., że dla gier cylindrycznych, w kości i karty, na automatach i od pozostałych zakładów wzajemnych stawka podatku wyniesie 50 proc. Podatek od automatów o niskich wygranych ma wynieść 2 tys. zł miesięcznie od urządzenia.

Komisja wprowadziła do projektu kilka poprawek. Pozytywnie zaopiniowała wniosek Henryka Kowalczyka z PiS, odnoszący się do limitów lokalizacyjnych dla salonów binga pieniężnego. Zgodnie z jego poprawką liczba takich salonów w województwie nie mogłaby być większa niż 1 na 300 tys. mieszkańców. Inna przyjęta poprawka PiS zakłada, że do uzyskania koncesji na prowadzenie kasyna lub zezwolenia na prowadzenie salonu zakładów wzajemnych lub bingo będzie konieczna pozytywna opinia rady gminy.

Komisja przyjęła też m.in. poprawkę Stanisława Steca (Lewica), by dopłaty stosowane w grach, na które państwo ma monopol, w 79 proc. trafiały na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, w 20 proc. na Fundusz Promocji Kultury, a w 1 proc. na nowy Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Rząd chciał, by na ten nowy fundusz trafiło 5 proc. dopłat.

Pozytywnie została zaopiniowana także poprawka posła Marka Borowskiego z koła poselskiego Socjaldemokracji Polskiej, zgodnie z którą właściwy organ cofnie zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie automatów o niskich wygranych - w przypadku stwierdzenia, że automat umożliwia grę o wygrane wyższe niż określone w ustawie lub stosowanie wyższych niż dozwolone stawek. (PAP)

mmu/ bos/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)