Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie o wymaganiach wobec pracowników sądów i prokuratur

0
Podziel się:

Zwolnienie z obowiązku ukończenia studiów I
stopnia i uzyskania tytułu zawodowego w przypadku niektórych
pracowników sądów i prokuratur - zakłada przyjęta w środę przez
Sejm poprawka Senatu do noweli ustawy o pracownikach sądów i
prokuratury.

Zwolnienie z obowiązku ukończenia studiów I stopnia i uzyskania tytułu zawodowego w przypadku niektórych pracowników sądów i prokuratur - zakłada przyjęta w środę przez Sejm poprawka Senatu do noweli ustawy o pracownikach sądów i prokuratury.

Poprawka Senatu dotyczy urzędników, którzy najpóźniej w dniu wejścia w życie nowelizacji ukończyli 40. rok życia, mają co najmniej 15-letni staż pracy w sądzie lub prokuraturze pod warunkiem, że w okresie 10 lat od dnia wejścia w życie ustawy ukończą studium zawodowe jako cykliczną formę doskonalenia zawodowego w Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Tym samym poprawka wprowadza wyjątek dla pracowników sądów i prokuratur z długim stażem, jeśli chodzi o wymagania co do ich wykształcenia.

Generalnym założeniem noweli jest bowiem podwyższenie wymagań wobec kandydatów na pracowników sądów lub prokuratury. Według noweli, urzędnicy muszą mieć ukończone co najmniej studia pierwszego stopnia oraz uzyskać tytuł zawodowy. Pracownicy, z krótszym stażem pracy niż określony w poprawce Senatu, będą mieli 8 lat na uzupełnienie wykształcenia.

Zgodnie z nowelizacją, urzędnikiem sądu lub prokuratury może zostać osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana, ani nie toczy się wobec niej żadne postępowanie o przestępstwo.

Kandydaci na staż będą mieli obowiązek złożenia oświadczenia, że nie jest w stosunku do nich prowadzone żadne postępowanie karne. Konkursy na te stanowiska będzie przeprowadzać specjalna komisja powołana odpowiednio przez prezesa sądu lub prokuratora.

Nowelizacja wprowadza też obowiązek zawieszenia urzędnika lub stażysty, wobec których prowadzone jest postępowanie o ubezwłasnowolnienie oraz o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, nieumyślne lub skarbowe.

Ponadto urzędnik sądu lub prokuratury będzie mógł być zwolniony bez wypowiedzenia w przypadku prawomocnego skazania za nieumyślne przestępstwo. (PAP)

bpi/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)