Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie o zmianach w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska

0
Podziel się:

Sejmowa komisja ochrony środowiska nie zgadza się, aby wojewodowie mogli
powoływać i odwoływać wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska - komisja negatywnie zaopiniowała
Sejmowi poprawki Senatu zawierające takie przepisy.

Sejmowa komisja ochrony środowiska nie zgadza się, aby wojewodowie mogli powoływać i odwoływać wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska - komisja negatywnie zaopiniowała Sejmowi poprawki Senatu zawierające takie przepisy.

Sejm znowelizował ustawę o Inspekcji Ochrony Środowiska pod koniec września br. Zgodnie z nowelą, na poziomie wojewódzkim regionalni inspektorzy ochrony środowiska podlegają głównemu inspektorowi ochrony środowiska i inspektoratom wojewódzkim. Dotychczas podlegali równocześnie wojewodom.

Debata nad senackimi poprawkami odbyła się w Sejmie w czwartek. Senatorowie zgłosili w sumie pięć poprawek, z których cztery dotyczyły włączenia wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska do rządowej administracji zespolonej w województwie. Te cztery poprawki komisja zaopiniowała negatywnie.

Jedna z senackich poprawek umożliwia laboratoriom wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska i ich delegaturom pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych z tytułu działalności usługowej na rzecz podmiotów zewnętrznych. Komisja zaopiniowała Sejmowi przyjęcie tej poprawki. Głosowanie nad poprawkami Senatu - w piątek.

Nowelizacja ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska ma ułatwić dostęp do informacji o stanie środowiska. Przewiduje ona m.in. utworzenie systemu informatycznego EkoInfoNet, w którym będą zbierane i udostępniane dane dotyczące m.in. przestrzegania przepisów o ochronie środowiska. EkoInfoNet będzie przechowywał dane dotyczące również: przeciwdziałania awariom, przewożenia odpadów przez granice, a także badania i oceny stanu środowiska.

Zgodnie z nowelą, powstanie centralne laboratorium referencyjne i wzorcujące. Będzie się ono zajmować kontrolowaniem powietrza, wód śródlądowych, pól elektromagnetycznych i pomiarami emisji gazów. Placówka ma powstać w Krakowie na bazie istniejącego laboratorium wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Obowiązek stworzenia takiego laboratorium wynika z przepisów unijnych. (PAP)

her/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)