Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie prezentacja książki "Solidarność u władzy"

0
Podziel się:

O pierwszych latach III RP, w tym m.in. o powstaniu rządu Tadeusza
Mazowieckiego, wyborach w 1991 r. oraz o kulisach upadku rządu Jana Olszewskiego i tworzeniu rządu
Hanny Suchockiej - opowiada Waldemar Kuczyński w swojej najnowszej książce "Solidarność u władzy".

O pierwszych latach III RP, w tym m.in. o powstaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, wyborach w 1991 r. oraz o kulisach upadku rządu Jana Olszewskiego i tworzeniu rządu Hanny Suchockiej - opowiada Waldemar Kuczyński w swojej najnowszej książce "Solidarność u władzy".

W piątek w prezentacji książki w Sejmie uczestniczyli, oprócz autora, także m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wicemarszałek Stefan Niesiołowski oraz b. premier Leszek Miller.

Kuczyński mówił, że książka ma charakter "dziennika, prowadzonego skrupulatnie, dzień po dniu" i opisuje pierwsze burzliwe lata III RP. "Te wszystkie sprawy, które opisałem, to po prostu zapisywanie czasu. Przekazałem to co było i to, co udało mi się zanotować jako świadkowi wydarzeń" - powiedział.

Podkreślił, że opisane najważniejsze wydarzenia lat 1989-1993 ukazują zarówno kulisy "wielkiego cudu", jakim było - jego zdaniem - dojście środowiska solidarnościowego do władzy, jak i kulisy powstawania i upadku kolejnych rządów: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej.

Marszałek Bronisław Komorowski podziękował Kuczyńskiemu za pomysł napisania książki ukazującej "Solidarność", biorącą pełną odpowiedzialność za Polskę.

Podkreślił, że moment, w którym "Solidarność" znalazła się u władzy, był "momentem trudnym". "Pamiętam te chwile, kiedy okazało się, że jest nas kilkadziesiąt osób w Urzędzie Rady Ministrów, które musiały nadrabiać brak doświadczenia administracyjnego entuzjazmem, głęboką ideowością, a także trochę poprzez prezentowanie postawy optymizmu, że musi się nam udać" - powiedział Komorowski.

"Okazało się, że potrafiliśmy. Wszyscy się uczyliśmy: jedni premierowania, inni szefowania Urzędem Rady Ministrów, jeszcze inni kierowania resortem czy doradzania. Każdy z nas się uczył i udało się" - zaznaczył marszałek.

Słowa uznania i gratulacji skierował do autora książki także b. premier Leszek Miller. "Jest to ważna książka, bo opisuje wydarzenia oczami uczestników tamtych dni. Dla każdego, kto szuka historii żywej, przepełnionej namiętnościami, będzie pozycją niezwykle ciekawą" - powiedział Miller.

Podkreślił, że największa wartość książki Kuczyńskiego polega na tym, że wiele z wydarzeń opisanych przez autora można odnieść do dzisiejszej sytuacji politycznej. "Zadajemy sobie pytanie, czy dzisiaj byłoby to możliwe, albo jak ta sytuacja wpłynęła na dzisiejszą politykę. To jest zaleta tej książki, że ona do takiej analizy i porównań skłania" - zaznaczył b. premier.

Według wicemarszałka Niesiołowskiego, Kuczyński stworzył bardzo rzetelny i ciekawy zapis tamtych wydarzeń, które w sposób nieodwracalny zmieniły bieg historii Polski.

Waldemar Kuczyński był szefem doradców premiera Tadeusza Mazowieckiego i ministrem przekształceń własnościowych w jego rządzie. Był jednym z założycieli Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W rządzie Jerzego Buzka pełnił funkcję głównego doradcy ekonomicznego. W 2001 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest autorem wielu książek, m.in. "Po wielkim skoku" (1980), "Obóz" (1983), "Zwierzenia zausznika" (1992), "Agonia systemu" (1996), "Burza nad Wisłą" (2002). (PAP)

agy/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)