Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie o kredytach ze starego portfela

0
Podziel się:

Spółdzielcy, którzy przez 20 lat terminowo spłacali kredyty mieszkaniowe z
tzw. starego portfela, a teraz jednorazowo spłacą cały dług, będą mogli liczyć na umorzenie połowy
pozostałego kapitału i odsetek - wynika z nowelizacji ustawy z 30 listopada 1994 r. o pomocy
państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, którą w czwartek przyjął Senat.

Spółdzielcy, którzy przez 20 lat terminowo spłacali kredyty mieszkaniowe z tzw. starego portfela, a teraz jednorazowo spłacą cały dług, będą mogli liczyć na umorzenie połowy pozostałego kapitału i odsetek - wynika z nowelizacji ustawy z 30 listopada 1994 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, którą w czwartek przyjął Senat.

W głosowaniu udział wzięło 88 senatorów; za opowiedziało się 52, wstrzymało się 36, nikt nie był przeciwny.

Ustawa dotyczy osób, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowa na przełomie lat 80. i 90., czyli z tzw. starego portfela. Był to okres ogromnego wzrostu inflacji, a co za tym idzie, oprocentowania kredytów. Część odsetek od takich kredytów wykupywało przejściowo państwo. Potem jednak trzeba było je spłacić. W międzyczasie urosły one tak, że przerosły kwoty zaciągniętego kredytu.

Senat przyjął dwie poprawki. Jedna z nich ma charakter redakcyjny. Zgodnie z drugą, Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia m.in. szczegółowe warunki, tryb stosowania oraz sposób rozliczeń umorzeń zadłużenia z tytułu przejściowego wykupienia ze środków budżetowych odsetek od kredytów mieszkaniowych.

Według danych PKO BP, który obsługuje największy portfel udzielonych kredytów mieszkaniowych, na koniec 2008 r. zadłużonych z tytułu takiego kredytu było w tym banku prawie 105 tys. lokali spółdzielczych, na łączną kwotę ponad 8,7 mld zł. Na koniec 2009 r. przewidywane zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych ma wynieść 8,4 mld zł.

Teraz ustawa trafi do Sejmu.(PAP)

awk/ aop/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)