Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie o Traktacie Lizbońskim

0
Podziel się:

#
dochodzi dalsza część wypowiedzi marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz wypowiedzi innych
uczestników konferencji
#

# dochodzi dalsza część wypowiedzi marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz wypowiedzi innych uczestników konferencji #

22.02. Warszawa (PAP) - "Traktat z Lizbony traktatem parlamentów europejskich"- to temat dwudniowej międzynarodowej konferencji służb prawnych parlamentów państw członkowskich UE, która w poniedziałek rozpoczęła się w siedzibie Senatu w Warszawie.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski otwierając konferencję podkreślił, że cieszy się z możliwości wspólnego zastanowienia się nad tym, jak postanowienia Traktatu z Lizbony przenieść na grunt praktyki parlamentów krajowych. Ocenił, że taka inicjatywa służy lepszemu integrowaniu Europy i wzmacnianiu mechanizmów współpracy.

"Chcielibyśmy bardzo skorzystać z wiedzy, aktywności, pomysłów, które rodzą się we wszystkich parlamentach narodowych w ramach procesu implementacji Traktatu z Lizbony. Wchodzimy w nowy okres funkcjonowania UE i wymiana poglądów, a także doświadczeń i pomysłów może nam wszystkim bardzo ułatwić późniejszą współpracę" - podkreślał Komorowski.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz ocenił, że Traktat Lizboński można nazwać traktatem parlamentów europejskich. Jak mówił, "przyszłość parlamentaryzmu w Europie zależy od gotowości do podejmowania problematyki unijnej na równi z legislacją krajową".

Borusewicz podkreślił, że Traktat Lizboński jest bardziej europejski od poprzednich, bo wprowadził nowe uprawnienia dla parlamentów narodowych krajów wchodzących w skład UE. Jak dodał, Senat chce brać czynny udział w pracach nad prawem wspólnotowym. Przypomniał, że kierowana przez niego Izba przygotowała już tekst nowej ustawy, która na nowo określa relacje dotyczące spraw unijnych pomiędzy rządem a parlamentem.

"Unia reguluje wiele obszarów, ignorując to będziemy stawali się parlamentami lokalnymi, a nie narodowymi" - zwrócił uwagę marszałek Senatu.

Borusewicz poinformował, że nowe uprawnienia, które parlamentom krajowym nadaje Traktat z Lizbony Senat zamierza wykorzystać dzięki nowelizacji regulaminu swoich prac.

"Zmiana regulaminu pozwoli włączyć do spraw unijnych wszystkie senackie komisje branżowe. Zostaną one włączone we wszystkie dotychczasowe mechanizmy rozpatrywania projektów aktów prawnych UE" - powiedział Borusewicz. Jak dodał, po wstępnej selekcji projektów przez komisję ds. Unii Europejskiej on, jako marszałek Senatu, będzie je kierował do poszczególnych komisji.

Ponadto - mówił marszałek Senatu - zastrzeżenia co do zgodności prawa unijnego z zasadą pomocniczości będą uchwalane na posiedzeniu plenarnym na wniosek komisji branżowej i komisji ds. UE. "Również wnioski o zaskarżenie prawa unijnego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości uchwalane będą przez bezwzględną większość w Senacie" - dodał.

P.o. szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla zaznaczył, że wykonywanie postanowień Traktatu Lizbońskiego, które w nowy sposób opisują relacje między państwami członkowskimi a UE, stanowi ambitne zadanie dla parlamentów narodowych. "Te wyzwania dotyczą parlamentarzystów oraz - będę może nieskromny - nawet w większym stopniu urzędników obsługujących wykonywanie przez parlamenty narodowe tych funkcji" - powiedział.

W jego ocenie odpowiedzią na nowe wyzwania w tym zakresie może być podjęcie próby ujednolicenia przez parlamenty narodowe państw członkowskich UE wspólnych reguł stosowania procedur traktatowych.

Jak mówił, podnoszony jest czasem argument, że debata na temat zasad takiej współpracy powinna odbyć się w oparciu o zebrane doświadczenia dopiero co najmniej rok po wejściu w życie Traktatu z Lizbony (wszedł w życie 1 grudnia 2009 r.). Jak jednak argumentował, służby prawne parlamentów narodowych już obecnie konfrontowane są z problemami dotyczącymi stosowania procedur traktatowych. Dodał ponadto, że nowe uprawnienia parlamentów krajowych powinny być w pełni egzekwowane od pierwszego dnia obowiązywania Traktatu z Lizbony.

Prof. Cezary Mik z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zwrócił uwagę, że w Traktacie Lizbońskim podkreślona została autonomia parlamentów krajowych. Jak zaznaczył, napisano w nim, że UE szanuje nie tylko równość swoich członków wobec traktatu, ale także ich tożsamość narodową i państwową "nierozerwalnie związaną z podstawowymi srukturami politycznymi i konstytucyjnymi państw członkowskich". Podkreślił, że istotnymi elementami tych struktur są parlamenty krajowe.

"W Traktacie z Lizbony parlamenty krajowe traktowane są wciąż jako ostoja i jeden z istotnych elementów gwarantujących suwerenność narodową i państwową" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że funkcje parlamentów krajowych nawet w sprawach dotyczących UE są określone zostały w Traktacie jedynie co do zasady. "Istotne rozwinięcie tej zasady należy do prawa krajowego" - zaznaczył.

Przedmiotem rozpoczętej w poniedziałek dwudniowej konferencji są m.in. nowe regulacje w związku z wejściem w życie Traktatu z Lizbony, współpraca parlamentów narodowych UE, informowanie opinii publicznej o roli parlamentów.

Traktat z Lizbony, który obowiązuje od 1 grudnia 2009 roku, ma usprawnić funkcjonowanie rozszerzonej UE; ustanawia stałego przewodniczącego Rady Europejskiej oraz powołuje wysokiego przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej. Traktat przewiduje też, że do 2014 roku wszystkie państwa członkowskie zachowają prawo do delegowania do Brukseli po jednym komisarzu.(PAP)

mzk/ stk/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)