Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie spotkanie z posłami i samorządowcami polskiego pochodzenia

0
Podziel się:

Utrzymywanie polskiej tożsamości, nauka języka polskiego oraz
rozpowszechnianie Karty Polaka - to według wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego (PiS)
główne kierunki działań, które posłowie i samorządowcy polskiego pochodzenia mogą wspólnie z
Senatem realizować na rzecz wspierania polskich mniejszości poza granicami kraju.

Utrzymywanie polskiej tożsamości, nauka języka polskiego oraz rozpowszechnianie Karty Polaka - to według wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego (PiS) główne kierunki działań, które posłowie i samorządowcy polskiego pochodzenia mogą wspólnie z Senatem realizować na rzecz wspierania polskich mniejszości poza granicami kraju.

Romaszewski w piątek spotkał się z ponad trzydziestoosobową grupą parlamentarzystów i samorządowców polskiego pochodzenia z Litwy, Rumunii, Łotwy i Ukrainy.

Są to uczestnicy projektu "Utwórzmy Forum Parlamentarzystów i Samorządowców za Granicą", realizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska. W spotkaniu udział wzięli m.in. litewski europoseł polskiego pochodzenia Waldemar Tomaszewski, posłowie litewskiego Sejmasu Michał Mackiewicz, Lenard Talmont, Jarosław Narkiewicz oraz rumuński poseł Gerwazy Longher.

"Okazuje się, że Polacy istnieją nie tylko jako jakaś mniejszość narodowa, ale również jako parlamentarzyści i samorządowcy, którzy mogą wpływać na to, co dzieje się w ich krajach" - powiedział Romaszewski. Podkreślił, że inicjatywa utworzenia forum polskich parlamentarzystów i samorządowców za granicą jest niezwykle cenna i w istotny sposób może wpłynąć na skuteczność realizowanych przedsięwzięć na rzecz Polonii.

"Jako Senat, ustawowo opiekujący się Polonią, mamy za zadanie wspieranie infrastruktury i bazy lokalowej polskich organizacji, wspieranie działalności programowej, wspieranie realizacji ustawy o Karcie Polaka, doradztwo prawne, oraz pomoc w pozyskiwaniu funduszy europejskich i lokalnych, jak również wspieranie integracji polonijnej. Myślę, że w tym gronie w jakim jesteśmy możemy te działania jeszcze skuteczniej prowadzić i bardzo zachęcam państwa do działania" - zwrócił się Romaszewski do uczestników forum.

"Od państwa przede wszystkim oczekujemy, żebyście monitorowali sytuację w swoich krajach, abyście dawali nam znać o problemach, które macie. W miarę naszych możliwości będziemy usiłowali te problemy rozwiązywać i podejmować je w rozmowach z odpowiednimi członkami rządów" - zapewnił wicemarszałek.

Zachęcał także zebranych parlamentarzystów i samorządowców polskiego pochodzenia, aby w swoich krajach korzystali w jak najpełniejszy sposób ze swych uprawnień, służąc tym Polakom mieszkającym poza ojczyzną.

Romaszewski wyraził także ubolewanie z powodu ograniczenia w przyszłorocznym budżecie funduszy Senatu na wspieranie polskich mniejszości. "W tej chwili rozwój senackich działań na rzecz Polonii będzie w jakiś sposób ograniczony, gdyż wsparcie dla Polonii na rok przyszły jest ustalone na poziomie roku poprzedniego. To będzie stanowiło pewną przeszkoda w naszych działaniach jako Senatu, ale po prostu musimy się z tym pogodzić" - powiedział.

Inicjator projektu Michał Dworczyk ze Wspólnoty Polskiej podkreślił, że jednym z celów forum jest pokazanie polskim politykom, że na Wschodzie i poza granicą Polski jest potencjał w postaci polskich posłów i samorządowców, który warto, aby państwo Polskie wykorzystywało.

"Poza Polską są nie tylko Polacy, którzy proszą o pomoc, ale są też i samorządowcy, i politycy, którzy do tej pory są chyba nie do końca dostrzegani. Mamy nadzieje, że to będzie się zmieniać z obopólną korzyścią" - zaznaczył Dworczyk.(PAP)

agy/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)