Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu

0
Podziel się:

"Młodość bez papierosa" - to hasło
tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu. Z inicjatywy
Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest on obchodzony co roku 31
maja.

"Młodość bez papierosa" - to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu. Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest on obchodzony co roku 31 maja.

Święto zostało ustanowione w 1987 roku przez kraje członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia, aby zwrócić uwagę na epidemię, jaką jest palenie tytoniu oraz na choroby i zgony z nią związane.

W tym roku WHO zwraca szczególną uwagę na problem palenia tytoniu przez dzieci i młodzież. 90 proc. palaczy rozpoczyna palenie przed 21 rokiem życia, a blisko 60 proc. polskich dzieci w wieku 13-15 lat ma już za sobą pierwsze eksperymenty z papierosem. Wiele spośród nich stanie się regularnymi palaczami.

Dlatego centralne obchody Światowego Dnia bez Tytoniu organizowane w sobotę w Warszawie adresowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Przygotowano dla nich gry sportowe (próby wysiłkowe na ergometrze wioślarskim, korfball, mini golf), zabawy plastyczne, konkursy, występy artystyczne.

Dorosłych, zwłaszcza palących, organizatorzy zapraszają do ulicznej poradni pomocy palącym oraz do innych stoisk, na których będzie można skorzystać z bezpłatnych badań: pomiaru cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego, pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badania pojemności płuc, pomiaru masy ciała i wzrostu.

W zabytkowych tramwajach organizowane będą bezpłatne przejażdżki zabytkowymi tramwajami "Tylko dla palaczy, którzy chcą rzucić palenie". Studenci medycyny będą radzić, jak rzucić palenie oraz badać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Organizatorami imprezy, która odbędzie się w sobotę w Alejach Ujazdowskich (przy wejściu do Łazienek Królewskich), są m.in. Centrum Onkologii, Fundacja "Promocja Zdrowia", Akademicki Związek Sportowy oraz Komenda Stołeczna Policji.

W sobotę rusza także kolejny etap kampanii "Miejska Strefa NIEpalenia" zainicjowanej przez stołeczny Ratusz, która rozpoczęła się 12 maja. Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński wyznaczy pierwszy punkt na mapie Miejskich Stref NIEpalenia - plac zabaw w Parku Krasińskich. Tego dnia po raz kolejny funkcjonariusze Straży Miejskiej będą rozdawać palaczom jabłka.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem biernego palenia oraz zachęcenie warszawiaków do dyskusji na temat palenia papierosów w miejscach publicznych, takich jak przystanki komunikacji miejskiej, wejścia do metra, place zabaw, urzędy i inne placówki publiczne. Kampania zakończy się stworzeniem mapy "Miejskich Stref Niepalenia", która wskaże nie tylko warszawiakom, ale wszystkim odwiedzającym stolicę miejsca wolne od dymu.

W środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wysłała do burmistrzów list, w którym zaapelowała o wyznaczanie miejsc wolnych od dymu tytoniowego. Jako pierwsze zgłosiło się Śródmieście z propozycją oznaczenia placu zabaw w Parku Krasińskich jako Miejskiej Strefy Niepalenia.

Swoje sugestie i opinie dotyczące kampanii mogą zgłaszać również warszawiacy na stronie strefaniepalenia@um.warszawa.pl.

W sobotę w stolicach wszystkich państw Unii Europejskiej organizatorzy kampanii Komisji Europejskiej "HELP - Dla życia bez tytoniu" nawoływać będą do tego, aby używanie tytoniu przestało być normą.

Kampania "HELP - dla życia bez tytoniu" prowadzona przez Komisję Europejską ma przekonać młodych ludzi, by nie sięgali po papierosy, a palaczy - by rzucili palenie. Na kampanię HELP składa się kampania reklamowa w telewizji oraz w Internecie, jak również inne inicjatywy podejmowane w 27 państwach członkowskich.

Obecnie na świecie pali co trzecia osoba po 15. roku życia, tj. 1,3 mld osób, a rocznie z powodu chorób związanych z tym nałogiem umiera ponad 5 mln palaczy. Jak wynika ze statystyk, z powodu skutków palenia na świecie co 6 sekund umiera 1 osoba. W XX wieku odnotowano 100 mln zgonów z tego powodu, a w wieku XXI liczba ta może wzrosnąć 10-krotnie.

Osoby palące żyją o 20-25 lat krócej, niż średnia. Tymczasem liczba osób palących na świecie zwiększa się z roku na rok.

Polska znajduje się w czołówce krajów o największej konsumpcji tytoniu na świecie, w Europie zajmuje piąte miejsce. Liczbę palaczy w naszym kraju szacuje się na ponad 10 mln osób.(PAP)

akw/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)