Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W sobotę przez Warszawę przejdzie X Parada Schumana

0
Podziel się:

W sobotę ulicami Warszawy już po raz X
przejdzie Parada Schumana - manifestacja poparcia dla idei
integracji europejskiej. Jej uczestnicy będą mogli podpisać się na
fladze, która podarowana zostanie Tadeuszowi Mazowieckiemu oraz
wziąć udział w prawyborach do Parlamentu Europejskiego.

W sobotę ulicami Warszawy już po raz X przejdzie Parada Schumana - manifestacja poparcia dla idei integracji europejskiej. Jej uczestnicy będą mogli podpisać się na fladze, która podarowana zostanie Tadeuszowi Mazowieckiemu oraz wziąć udział w prawyborach do Parlamentu Europejskiego.

Parada Schumana jest elementem odbywających się w dniach 1-9 maja XVI Polskich Spotkań Europejskich, które w tym roku odbywają się pod hasłem Przeszłość-Teraźniejszość-Przyszłość.

Bohaterem tegorocznych Polskich Spotkań Europejskich jest były premier Tadeusz Mazowiecki.

"To dzięki niemu mamy demokrację, jesteśmy w Unii Europejskiej, a 20. rocznica przemian demokratycznych to dobra chwila, by mu za wszystko podziękować" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej szefowa polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Anna Radwan.

Jak dodała, Fundacja zastanawiała się "jak w sposób symboliczny i od serca podziękować Tadeuszowi Mazowieckiemu" i zdecydowano, że podczas Parady Schumana podarowana zostanie mu biało-czerwona flaga o powierzchni 10 m kw. "z podpisami jego fanów i entuzjastów".

Tradycyjnie Parada Schumana przejdzie od Placu Zamkowego, Krakowskim Przedmieściem do ulicy Nowy Świat. Jej zwieńczeniem będzie Miasteczko Europejskie.

"Jednym z ciekawszych przedsięwzięć są prawybory do Parlamentu Europejskiego, gdzie również osoby niepełnoletnie będą mogły poczuć się jak prawowici wyborcy i oddać swój głos" - mówiła Radwan. Dodała, że wyniki prawyborów zostaną ogłoszone w sobotę około godz. 15.

W Miasteczku Europejskim będzie można m.in. obejrzeć nowy policyjny radiowóz dostosowany już do unijnych wymogów. Wszyscy chętni będą też mogli dołączyć do nietypowej orkiestry, która odegra "Odę do radości" wykorzystując zwykłe przedmioty codziennego użytku np. mikser lub odkurzacz.

Obok warszawiaków, w paradzie jak co roku, uczestniczyć też będzie młodzież z całego kraju, a także politycy, europosłowie, ambasadorowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, artyści i dziennikarze.

W tym roku obecni mają być m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner. Według Radwan przewidywanych jest około 10 tys. uczestników.

Innym elementem tegorocznych Polskich Spotkań Europejskich jest międzynarodowa dwudniowa konferencja, która rozpocznie się w piątek w Warszawie.

Jej głównym tematem będzie kryzys gospodarczy i jego oddziaływanie na kraje europejskie. Uczestnicy, wśród których znajdą się przedstawiciele organizacji pozarządowych, think-tanków oraz naukowcy i politycy będą dyskutować m.in. na temat wpływu kryzysu na realizację wspólnej polityki zagranicznej.

Tadeusz Mazowiecki oraz b. wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz to goście drugiego dnia konferencji, którzy będą debatować na temat bilansu polskiego pięciolecia w Unii Europejskiej i podsumują dwudziestolecie polskich przemian demokratycznych.

Ponadto w ramach Polskich Spotkań Europejskich od środy do soboty uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą w ramach gry miejskiej m.in. zbierać opinie mieszkańców warszawskiej dzielnicy Mokotów, rozmawiać z przedstawicielami władz dzielnicy, robić "wizje lokalne".

Następnie na podstawie zebranych informacji przygotują raport i zaproponują jak wykorzystać dla Mokotowa środki unijne.

Organizatorzy Spotkań Europejskich zapraszają także na wystawę, która pokaże polskie członkostwo w UE przez pryzmat satyrycznych rysunków. Ekspozycję będzie można oglądać od czwartku do końca maja w warszawskim Traffic Clubie. (PAP)

joko/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)