Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę polsko-niemieckie konsultacje z udziałem 10 resortów

0
Podziel się:

Przedstawiciele dziesięciu resortów wezmą udział w 12. polsko-niemieckich
konsultacjach międzyrządowych, które odbędą się w środę, 14 listopada, w Berlinie - poinformował w
piątek polski charge d'affaires w Berlinie Andrzej Szynka.

Przedstawiciele dziesięciu resortów wezmą udział w 12. polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, które odbędą się w środę, 14 listopada, w Berlinie - poinformował w piątek polski charge d'affaires w Berlinie Andrzej Szynka.

Konsultacjom przewodniczyć będą premier Donald Tusk i niemiecka kanclerz Angela Merkel. Do stolicy Niemiec przyjadą polscy ministrowie spraw zagranicznych, finansów, spraw wewnętrznych, obrony, minister transportu, budownictwa i gospodarki wodnej, ministrowie nauki, środowiska oraz kultury. Resorty gospodarki i pracy będą reprezentowane na szczeblu podsekretarzy stanu.

Ważnym tematem rozmów będą sprawy UE, w tym walka z kryzysem euro i tocząca się debata o przyszłości Unii, a także wieloletni budżet unijny na lata 2014-2020, który ma zostać uzgodniony na szczycie w Brukseli za dwa tygodnie. Niemcy, które najwięcej wpłacają do unijnej kasy, sprzeciwiają się zwiększaniu wspólnych wydatków - szczególnie, że w obliczu kryzysu zadłużenia w eurolandzie wiele państw zmuszonych jest do drastycznych oszczędności. Z kolei Polska jest przeciwna ograniczaniu środków UE na politykę spójności.

Komisja Europejska zaproponowała wydatki na poziomie ponad biliona euro (dokładnie 1 033 236 mln euro). Niedawno Cypr, który przewodniczy obecnie UE, zaproponował cięcia wobec projektu KE na kwotę ponad 50 mld euro, w tym ok. 4,3 mld w funduszach spójności dla Polski. Berlin i inni płatnicy netto do kasy UE domagają się zmniejszenia budżetu unijnego o ok. 100 mld euro. Największych cięć chce Wielka Brytania - 150-200 mld euro. Brytyjski premier David Cameron zagroził nawet, że zawetuje porozumienie budżetowe.

Jak poinformował Szynka, podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych dokonany zostanie przegląd realizacji programu współpracy obu państw, który przyjęto w zeszłym roku w związku z 20. rocznicą podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W programie zapowiedziano około 100 wspólnych przedsięwzięć.

W obecności Merkel i Tuska ministrowie transportu obu państw podpiszą w środę umowę o współpracy w dziedzinie komunikacji kolejowej przez polsko-niemiecką granicę państwową. Połączenia kolejowe między Polską a Niemcami należą do kontrowersyjnych tematów w stosunkach obu krajów. Niemcy nie zmodernizowali dotychczas odcinków torów na trasach w kierunku Wrocławia i Szczecina, przez co zmodernizowane trasy po polskiej stronie granicy nie są w pełni wykorzystywane. Podróż pociągiem między Berlinem a Wrocławiem trwa obecnie dłużej niż przed wojną.

Podczas konsultacji planowane jest też podpisanie umowy dotyczącej współpracy w ramach Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki oraz deklaracji w sprawie Fundacji "Krzyżowa".

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ ro/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)