Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W środę rozpoczyna się festiwal "Warszawa bez fikcji"

0
Podziel się

80 osób potwierdziło swój udział w pierwszej edycji Międzynarodowego
Festiwalu Reportażu "Warszawa bez fikcji", który rozpocznie się w środę. Spotkania z reporterami i
fotoreporterami, promocje książek, dyskusje i spektakle odbywać się będą do niedzieli.

bEhdCCPp

80 osób potwierdziło swój udział w pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Reportażu "Warszawa bez fikcji", który rozpocznie się w środę. Spotkania z reporterami i fotoreporterami, promocje książek, dyskusje i spektakle odbywać się będą do niedzieli.

Spotkania festiwalowe, projekcje fotograficzne i spektakle teatralne odbywać się będą w kilkunastu galeriach, klubach i księgarniach Warszawy. Swój udział w festiwalu potwierdzili goście z zagranicy, m.in. Asne Seierstad, Arkadij Babczenko, Swietłana Aleksijewicz, Peter Froeberg Idling, Dasa Drndic, a także czołówka polskich reporterów i dziennikarzy.

Z okazji festiwalu "Warszawa bez fikcji" przygotowano trzy premiery teatralne: "Krall: Różowe strusie pióra" (na podstawie tekstów Hanny Krall, reż. Aneta Groszyńska), "Bliźnięta" (na podstawie tekstów Wojciecha Tochmana, reż. Natalia Korczakowska) i "Ufam Tobie" (autorzy projektu: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Marcin Liber, Karol Radziszewski).

bEhdCCPr

Środa - pierwszy dzień festiwalu - poświęcony będzie Polsce. W dyskusji "My górale, Ślązacy, Cyganie" udział wezmą: Paweł Smoleński i Bartłomiej Kuraś, Aleksandra Klich, Lidia Ostałowska. Podczas panelu na temat polskiego fotoreportażu spotkają się: Piotr Małecki, Filip Ćwik, Witold Krassowski, Krzysztof Pawela i Krzysztof Wójcik. Wieczorne spotkanie w galerii Zachęta odbędzie się pod hasłem "Co z Polską?", a udział w nim wezmą: Cezary Łazađređwicz, Włodzimierz Nowak, Gabrielle Lesser i Mikołaj Lizut.

Tematem czwartkowych spotkań będzie reportaż wojenny - o Kambodży i Iranie opowiadać będą Peter Froeberg-Idling i Marek Kęskrawiec, a o Czeczenii i Afganistanie - Wojciech Jagielski i Asne Seierstad. Odbędzie się też debata zatytułowana "Reporter - świađdek obođjętny? / Co ty wiesz o zabijaniu?"

Trzeci dzień festiwalu - piątek - będzie poświęcony reportażowi historycznemu. W spotkaniach wezmą udział m.in.: Dasa Drndic, Swietłana Aleksijewicz, Anna Bikont i Hanna Krall.

Sobotnie spotkania zatytułowane zostały "Bez fikđcji - ze świata". Mariusz Szczygieł i Mariusz Surosz opowiadać będą o Czechach, o Tybecie - Anna i Marcin Szymczakowie, o Azji Południowo-Wschodniej - Andrzej Muszyński. Zaplanowano też spotkania z Maxem Cegielskim, który mówić będzie o Turcji, oraz poświęcone Rosji spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem i Wojciechem Góreckim. W wieczornej debacie "Jak reporđter opiđsuje świat?" udział wezmą m.in.: Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Max Cegielski, Włodzimierz Nowak, Katarzyna Surmiak-Domańska, Olga Stanisławska.

bEhdCCPx

Ostatni dzień festiwalu reportażu poświęcony będzie biografiom, a w spotkaniach wezmą udział m.in.: Magdalena Grochowska, Aleksandra Klich, Agata Tuszyńska, Anda Rottenberg. Wieczorem w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się premiera książki Wojciecha Tochmana "Dzisiaj naryđsuđjemy śmierć".

Głównym organizatorem festiwalu jest Instytut Reportażu, który rok temu został założony przez Pawła Goźlińskiego, Wojciecha Tochmana i Mariusza Szczygła. Instytut, w którego radzie zasiadają Hanna Krall, Alicja Kapuścińska i Wojciech Jagielski, ma promować polską literaturę faktu i reportaż. (PAP)

aszw/ hes/

bEhdCCPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)