Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja w egipcie
26.07.2013 23:41

W starciach w Egipcie zginęły dwie osoby

Starcia w Aleksandrii wybuchły podczas tłumnych manifestacji zwołanych przez nowego dowódcę sił zbrojnych gen. Abd el-Fatah Saida es-Sisiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W starciach między zwolennikami i przeciwnikami obalonego na początku lipca przez armię prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego w Aleksandrii zginęło w piątek dwóch Egipcjan, a 19 zostało rannych - podała egipska agencja MENA.

Starcia w Aleksandrii wybuchły podczas tłumnych manifestacji zwołanych przez nowego dowódcę sił zbrojnych gen. Abd el-Fatah Saida es-Sisiego.

Sisi, który jest również ministrem obrony, zaapelował do Egipcjan, by masowo wyszli w piątek na ulice i wyrazili poparcie dla prowadzonej przez wojsko oraz policję kampanii, dając mu w ten sposób _ mandat _ do _ położenia kresu przemocy i terroryzmowi _.

Manifestacje spotkały się z kontrdemonstracjami ze strony zwolenników obalonego 3 lipca Mursiego. Odpowiedzieli oni na apel islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się Mursi.

Starcia wybuchły w Aleksandrii przed głównym meczetem. Ludzie na dachach domów rzucali kamieniami w manifestantów, strzelano też śrutem z dubeltówek. Policja usiłowała powstrzymać walczących i użyła gazu łzawiącego. Do akcji skierowano również wojsko.

Do zajść podczas manifestacji i zwolenników, i przeciwników Mursiego doszło też w innych miastach; w portowym mieście Damietta w Delcie Nilu rannych zostało dwadzieścia kilka osób.

Demonstracje w Kairze na apel Bractwa Muzułmańskiego wyruszyły spod 30 meczetów, a przeciwnicy Mursiego zebrali się na placu Tahrir, tradycyjnym miejscu dużych zgromadzeń. Do starć doszło na północy stolicy w dzielnicy Szubra. Manifestanci obrzucali się nawzajem kamieniami i butelkami. Przeciwnicy Mursiego palili zdjęcia z jego wizerunkiem.

Wcześniej w piątek sąd w Kairze nakazał zatrzymanie byłego prezydenta na 15 dni za spiskowanie z radykalnym palestyńskim ugrupowaniem Hamas i ucieczkę z więzienia w 2011 roku jeszcze za rządów Hosniego Mubaraka. Islamista Mursi, który od odsunięcia od władzy, przetrzymywany był w tajnym miejscu, został teraz formalnie zatrzymany.

Czytaj więcej w Money.pl
W Egipcie coraz gorzej. Gwałtowne starcia Do walk między zwolennikami i przeciwnikami obalonego przez armię prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego doszło w stolicy kraju.
Nakaz zatrzymania byłego prezydenta Egiptu Nakazano zatrzymać Mohammeda Mursiego na 15 dni za spiskowanie z radykalnym palestyńskim ugrupowaniem Hamas i ucieczkę z więzienia w 2011 roku.
W Egipcie przeciwnicy wojska wyjdą na ulice Duchowy przywódca Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Badie wezwał swoich zwolenników do wyjścia na ulice.
Tagi: sytuacja w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz