Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W styczniu wskaźnik Pengab wyniósł 27,5 pkt

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły badania
#

# dochodzą szczegóły badania #

22.01. Warszawa (PAP) - W styczniu br. wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym, wyniósł 27,5 pkt i był o 1,2 pkt. wyższy niż miesiąc wcześniej - wynika z danych zaprezentowanych w środę przez TNS Polska i Związek Banków Polskich.

W badaniu wskazano, że wskaźnik ocen wyniósł 23,3 pkt., czyli nie zmienił się od ostatniego odczytu, natomiast wskaźnik prognoz wzrósł o 2,5 pkt. do 31,7 pkt.

Z kolei wskaźnik prognoz dla kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w styczniu 61 pkt., po wzroście o 24 pkt. miesiąc do miesiąca, a wskaźnik oceny dla tego segmentu osiągnął 23 pkt. po spadku o 4 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w styczniu wyniósł 32 pkt., po wzroście o 11 pkt. w porównaniu do grudnia, a wskaźnik ocen osiągnął 5 pkt., spadając tym samym o 8 pkt.

Jeśli chodzi o prognozy dla depozytów gospodarstw domowych, wskaźnik w tej kategorii sięgnął 16 pkt., po spadku o 4 pkt. wobec grudniowego odczytu, a wskaźnik bieżących ocen w tym segmencie wyniósł 19 pkt. i jest wyższy w stosunku do grudnia o 4 pkt.

Natomiast wskaźnik prognoz dla depozytów podmiotów gospodarczych zanotował w styczniu 7 pkt., czyli był 3 pkt. niższy niż w grudniu. Wskaźnik ocen w tym segmencie wyniósł 13 pkt., czyli wzrósł o 4 pkt. mdm.

"Środowisko bankowe wkracza w nowy rok z optymizmem" - powiedział podczas konferencji prasowej Marcin Idzik z TNS Polska. Dodał, że bankowcy spodziewają się w br. wzrostu przychodów i znaczącej poprawy sytuacji banków. "Taką projekcję formułuje siedmiu na dziesięciu reprezentantów banków. Z optymizmem na 2014 r. patrzy 82 proc. badanych - to o 43 pkt proc. więcej niż przed rokiem" - poinformował Idzik.

Dodał, że bankowcy zakładają, iż przychody w br. będą generowane głównie poprzez wzrost produktów sprzedawanych dotychczasowym klientom (58 proc. badanych), a nie poprzez wzrost cen produktów. "Za zyski banków będzie w większym stopniu odpowiadał wzrost przychodów, a nie spadek kosztów" - wskazał.

Zaznaczył jednak, że bankowcy przewidują spadek zatrudnienia w sektorze bankowym oraz zmniejszenie liczby placówek bankowych. "Ogólny bilans przewidywań aktywności na poszczególnych obszarach działalności banków w 2014 r. wypada pozytywnie. Największa poprawa przewidywana jest na rynku kredytów. Przewiduje się również poprawę relacji z klientami, wzrost zaufania do banków oraz poprawę reputacji branży" - mówił Idzik.

Z badania wynika, że obszarami najczęściej wskazywanymi jako rozwojowe będą w tym roku: bankowość detaliczna oraz dla firm z sektora MŚP. (PAP)

rbk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)