Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Świdnicy rozpoczął się I Ogólnopolski Kongres Regionów

0
Podziel się:

Ponad 90 paneli dyskusyjnych i warsztatów oraz cztery sesje plenarne z
udziałem samorządowców, przedsiębiorców i naukowców odbędzie się w ramach I Ogólnopolskiego
Kongresu Regionów, który rozpoczął się w środę w Świdnicy (Dolnośląskie).

Ponad 90 paneli dyskusyjnych i warsztatów oraz cztery sesje plenarne z udziałem samorządowców, przedsiębiorców i naukowców odbędzie się w ramach I Ogólnopolskiego Kongresu Regionów, który rozpoczął się w środę w Świdnicy (Dolnośląskie).

Organizatorem kongresu jest miasto Świdnica oraz wydawnictwo Axel Springer Polska.

Podczas konferencji prasowej dyrektor marketingu wydawnictwa Axel Springer Polska Jerzy Karwelis mówił, że pomysł zorganizowania Kongresu pojawił się w zeszłym roku podczas wręczenia nagród rankingu tygodnika "Newsweek" dla 15 najlepszych prezydentów polskich miast.

"Doszliśmy wówczas do wniosku, że tematy poruszone podczas spotkania nagrodzonych prezydentów wymagają kontynuacji w szerszym gronie" - powiedział Karwelis. Dodał, że w trakcie świdnickiego Kongresu zostaną poruszone konkretne problemy z bardzo różnych dziedzin.

Kongres rozpoczął się galą, podczas której ogłoszono tegoroczne wyniki, opracowanego przez "Newsweek", rankingu najlepszych prezydentów miast. Zwyciężył w nim prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, drugie miejsce zajął prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, trzecie - Krosna Piotr Przytocki.

Ranking sporządzany przez "Newsweek" ma promować ludzi, którzy dobrze pracują dla lokalnych społeczności. Jurorzy plebiscytu wzięli pod lupę 106 największych miast - wszystkich rządzonych przez prezydentów. W rankingu nie brano pod uwagę prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, ponieważ, jak tłumaczą organizatorzy, to miasto powinno konkurować z innymi europejskimi stolicami.

W trakcie Kongresu odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, które będą dotyczyć m.in. biznesu, energetyki, finansów, infrastruktury czy ustroju jednostek samorządu terytorialnego. W spotkaniach ma wziąć udział ponad tysiąc osób. Wśród nich przedstawiciele władz samorządowych z Polski i zagranicy, współtwórcy reformy samorządowej - profosowie Michał Kulesza i Jerzy Regulski, przedstawiciele administracji publicznej oraz Unii Europejskiej. W kongresie wezmą udział również przedsiębiorcy współpracujący z samorządowcami oraz szefowie banków.

Kongres, odbywający się przy okazji 20. rocznicy przywrócenia samorządu lokalnego, zakończy się 22 maja.

W lipcu 1989 roku Senat podjął uchwałę o odbudowie samorządu terytorialnego. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze po II wojnie wybory do samorządów lokalnych w Polsce.(PAP)

pdo/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)