Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W TVP zapowiada się dwuwładza

0
Podziel się:

Rada nadzorcza TVP powołała na p.o. prezesa zarządu spółki Włodzimierza Ławniczaka. Decyzji tej nie uznaje jednak dotychczasowy prezes TVP Romuald Orzeł oraz część członków rady nadzorczej.

W TVP zapowiada się dwuwładza
(PAP/Paweł Supernak)

Nowy zarząd TVP poinformował, że ma charakter tymczasowy i będzie kierował spółką do momentu rozstrzygnięcia konkursów na członków Rady Nadzorczej i zarządu, które rozpisze KRRiT. Poprzedni prezes TVP Romuald Orzeł i część członków RN nie uznaje piątkowych decyzji RN.

W piątek pięciu członków Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej odwołało przewodniczącego Bogusława Szwedo, zawiesiło dwóch członków zarządu ( Romualda Orła i Przemysława Tejkowskiego) i powołała na p.o prezesa Włodzimierza Ławniczaka, rekomendowanego przez SLD. W zarządzie pozostał Paweł Paluch. Obowiązki szefa rady nadzorczej powierzono natomiast przedstawicielowi Ministerstwa Skarbu Grzegorzowi Borowcowi. **

Nowy p.o. prezes Włodzimierz Ławniczak oświadczył, że do przyjęcia obowiązków prezesa skłoniło go poczucie odpowiedzialności za TVP.

_ - Doceniam to wszystko, co dobrego próbowali zrobić moi poprzednicy, w tym prezes Romuald Orzeł. Za najważniejszą sprawę w TVP uważam program: jego jakość, kreatywność i akceptację widzów. Po drugie wartości określające nadawcę publicznego: bezstronność, pluralizm i niezależność _ - mówił Ławniczak na konferencji prasowej.

POSŁUCHAJ WŁODZIMIERZA ŁAWNICZAKA:

źródło: IAR

Tymczasowy zarząd zadeklarował, że będzie zabiegał o jak najszybsze spotkanie z KRRiT.

_ - Nowy zarząd TVP ma charakter tymczasowy i będzie kierował spółką do momentu rozstrzygnięcia konkursów na członków Rady Nadzorczej i Zarządu, które w najbliższym czasie rozpisze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji _ - podkreślił nowy, tymczasowy rzecznik TVP Jacek Snopkiewicz.

POSŁUCHAJ JACKA SNOPKIEWICZA:

źródło: IAR

Jacek Snopkiewicz podkreślił, że zarząd przede wszystkim dokona oceny analizy jakości programów telewizyjnych, ich zgodności ze standardami dziennikarskimi i dbałością o dobro widza oraz rozpatrzy sprawy pracowników TVP, którzy w ocenie wewnętrznej Komisji Etyki naruszyli zasady etyczne obowiązujące w telewizji publicznej.

POSŁUCHAJ JACKA SNOPKIEWICZA:

źródło: IAR

Z odwołaniem przewodniczącego rady nadzorczej TVP oraz zawieszeniem na trzy miesiące prezesa zarządu TVP Romualda Orła oraz wiceprezesa Przemysława Tejkowskiego nie zgadza się ten ostatni. Jego zdaniem doszło do tego niezgodnie z prawem.

POSŁUCHAJ PRZEMYSŁAWA TEJKOWSKIEGO:

źródło: IAR

W tej sytuacji Przemysław Tejkowski wraz z Romualdem Orłem czekają, by na temat tych nieoczekiwanych zmian w Radzie Nadzorczej wypowiedział się KRS.

POSŁUCHAJ PRZEMYSŁAWA TEJKOWSKIEGO:

źródło: IAR **

Zapowiada się dwuwładza w TVP?

W piątek przez kilka godzin ośmiu członków RN (bez Tomasza Szatkowskiego) dyskutowało o tym, czy posiedzenie jest ważne, czy nie. Po południu przewodniczący Rady - Bogusław Szwedo zamknął posiedzenie, uznając, że zwołanie go było _ wadliwe _. Szwedo, a także Krystyna Pawłowicz i Beata Kozłowska-Chyła wyszli z sali obrad. Jak tłumaczył PAP Szwedo, wnioskodawczyni posiedzenia - Małgorzata Wiśnicka-Hińcza _ pomyliła się o jeden dzień w terminie zwołania Rady _.

Chodzi o to, że zgodnie z regulaminem RN, jeśli w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania wniosku o zwołanie posiedzenia, przewodniczący Rady nie wyznaczy terminu (a tak było w tym przypadku), wnioskodawca może to zrobić sam, na co najmniej siedem dni przed jego datą. Wiśnicka-Hińcza jako wnioskodawca - według Szwedo - pomyliła się o jeden dzień i powinna była zwołać posiedzenie najwcześniej na sobotę.

Szwedo, Pawłowicz i Kozłowska-Chyła uważają, że piątkowe posiedzenie zostało zamknięte. Szatkowski w ogóle go nie uznaje, bo twierdzi, że nie został o nim odpowiednio powiadomiony. Ale pozostałych pięciu członków Rady pozostało w sali i kontynuowało posiedzenie. To oni w głosowaniach zdecydowali o odwołaniu Szwedy, powołaniu na jego miejsce Grzegorza Borowca i zmianach w zarządzie.Regulamin mówi, że do tego, aby decyzje Rady były ważne, potrzeba większości - w tym więc przypadku kworum było.

_ - Czekamy teraz na decyzję Krajowego Rejestru Sądowego. Niech sąd zdecyduje, czy te zmiany są zgodne z prawem _ - powiedział ]Szwedo. _ My uznajemy, że to nie było posiedzenie Rady, tylko spotkanie kilku jej członków _ - dodał. Podkreślił, że _ nie przyspawał się do stanowiska _ i dlatego - jeszcze przed zamknięciem posiedzenia i w porozumieniu ze wszystkimi obecnymi w piątek członkami RN - zwołał posiedzenie RN na 10 września _ z takim samym planem, który miał być dzisiaj _, a więc - jak tłumaczył - z punktami o odwołaniu przewodniczącego i zawieszeniu członków zarządu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/13112.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/jak;radzi;sobie;tvp;w;porownaniu;z;tvn;i;polsatem,108,0,665452.html) Jak radzi sobie TVP w porównaniu z TVN i Polsatem?
- _ Jeśli KRS nie uzna tych dzisiejszych decyzji, to następne posiedzenie jest gotowe. Jeśli się nie zmieni układ w Radzie, to oni i tak osiągną to, czego chcieli. Ale to sąd o tym ostatecznie zdecyduje _ - tłumaczył Szwedo.

Jego zdaniem, teraz w TVP jest _ jakby dwuwładza _, bo poprzedni zarząd nie uznaje decyzji Rady; a nowy zarząd uważa, że ma prawo rządzić. _ _

_ - Myślę, że pan prezes Romuald Orzeł wybiera się w poniedziałek do pracy _ - powiedział Szwedo, podkreślając jednocześnie, że nie chce się wypowiadać za Orła.

- _ Nie dopuszczam myśli, że mogłaby powtórzyć się sytuacja sprzed roku, gdy ktoś kogoś nie wpuści do TVP _ - zaznaczył Szwedo. (We wrześniu 2009 roku ówczesny prezes TVP Piotr Farfał polecił, by do budynku TVP nie wpuścić członków nowo powołanej Rady Nadzorczej pod przewodnictwem Szwedo..

Zdaniem nowego p.o rzecznika TVP Jacka Snopkiewicza, wszystkie czynności, których dokonała w piątek RN, były realizowane _ po wnikliwej analizie prawnej _. Jak mówił, nie sądzi, że mamy do czynienia _ z przewrotem, spiskiem, czy zamachem stanu _. Tłumaczył, że jest nowa ustawa o rtv, nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i w związku z tym TVP _ nie może nie uczestniczyć w czymś, co zmierza do wprowadzenia jasnych reguł gry _ w spółce.

W wieczornych _ Wiadomościach _ w TVP 1 poinformowano, że: _ według kierującego dotychczas Telewizją Polską prezesa Romualda Orła, dzisiejsze decyzje prawne Rady nie obowiązują _.

Raporty Money.pl
*Pół tysiąca stołków do wzięcia w mediach publicznych * Ludzie kierujący mediami publicznymi skompromitowali się, trzeba ich wymienić i zrobimy to - zapowiada Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO.
*TVP zarobi o 20 mln zł mniej. Dobije ją kampania wyborcza * Gdyby komitety wyborcze kandydatów na prezydenta musiały wykupić spoty reklamowe w telewizji publicznej, zapłaciłyby za nie prawie 20 milionów złotych. To jedna piąta spodziewanych w tym roku wpływów TVP z abonamentu. Dostaną je jednak za darmo. To jednak nie jedyne zmartwienie prezesa Romualda Orła - nawet bez kampanii wyborczej TVP stoi nad przepaścią finansową.
*To już koniec publicznych mediów? * Wyrok TK zwolnił z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego co najmniej 4 i pół miliona osób.
*Mundial dał zarobić TVP 70 milionów złotych * Telewizji Polskiej dzięki transmisjom meczów z Mistrzostwa Świata udało się poprawić swoją kiepską sytuację finansową. Wpływy z reklam przekroczą 120 milionów złotych, co daje szansę na zysk ) sięgający 70 milionów złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)