Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W "Ujściu Warty" wiosna rozpoczęła się na dobre

0
Podziel się:

Do Parku Narodowego "Ujście Warty" (Lubuskie) zawitały pierwsze
w tym roku bociany. Przyrodnicy obserwują także coraz więcej innych gatunków ptaków
charakterystycznych dla tej pory. To czas, kiedy warto odwiedzić to miejsce.

Do Parku Narodowego "Ujście Warty" (Lubuskie) zawitały pierwsze w tym roku bociany. Przyrodnicy obserwują także coraz więcej innych gatunków ptaków charakterystycznych dla tej pory. To czas, kiedy warto odwiedzić to miejsce.

Klekot bocianów białych słychać m.in. we wsi Kamień Mały na obrzeżach parku. Nad łąkami rozbrzmiewa śpiew skowronków i świergotków łąkowych, a w górze krążą polujące kanie rude - przekazał PAP Michał Jankowski z Parku Narodowego "Ujście Warty".

Pierwsze dni wiosny przyniosły delikatne ochłodzenie, szczególnie w nocy, kiedy temperatura spada poniżej zera, ale nie zraziło to ptaków, które "czując oddech wiosny, pędzą, ile sił na północ". Przyrodnicy z "Ujścia Warty" codziennie odnotowują pojawianie się nowych gatunków ptaków.

Najliczniejsze stada można oglądać w okolicach Kłopotowa, gdzie w płytkiej wodzie żerują setki kaczek, a wśród nich krzyżówki, krakwy, cyranki i cyraneczki, głowienki, czernice, świstuny, rożeńce i płaskonosy.

Obok kaczek są również gęsi, których liczebność nie jest już tak oszałamiająca jak miesiąc temu, co oznacza, że nadchodzi ocieplenie, a ich wiosenna migracja powoli dobiega końca. Wśród nich można wypatrzyć bernikle białolice, które w minionych latach chętnie odwiedzają wiosną "Ujście Warty".

"W ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy stado ponad 200 osobników tego gatunku. Zdecydowanie rzadsze są gęsi krótkodziobe, których pojedyncze obserwacje również zanotowano" - powiedział PAP Jankowski.

Praktycznie w każdym miejscu Parku słuchać gęganie gęgaw, które są jedynym rodzimym gatunkiem gęsi. Te ptaki szykują się właśnie do lęgów.

"Pierwsze gniazda tych gęsi znaleźliśmy już ponad tydzień temu, podobnie jak łabędzi niemych, które również zaczęły budować swoje potężne gniazda" - dodał Jankowski.

Na coraz liczniej pojawiających się płyciznach i błotach żerują ptaki siewkowe. Przyleciały kuliki wielkie, rycyki, ostrygojad, bataliony i krwawodzioby. Na podmokłych łąkach słychać także trąbienie żurawi, które zajęły swoje terytoria. (PAP)

mmd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)