Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie międzyrządowe konsultacje polsko-izraelskie

0
Podziel się:

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu kancelarii premiera
rozpoczęła się w środę wizyta w Polsce premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Planowana jest rozmowa
z premierem Donaldem Tuskiem oraz polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe.

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu kancelarii premiera rozpoczęła się w środę wizyta w Polsce premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Planowana jest rozmowa z premierem Donaldem Tuskiem oraz polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe.

Głównymi tematami rozmów w Warszawie mają być współpraca wojskowa i sytuacja międzynarodowa.

W pierwszej kolejności planowane jest spotkanie w cztery oczy premierów Polski i Izraela, a później posiedzenie plenarne pod przewodnictwem szefów rządów obu krajów. Na godz. 16.45 przewidziano spotkanie z mediami Tuska i Netanjahu.

Ze strony polskiej w konsultacjach uczestniczą ministrowie: pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, edukacji Krystyna Szumilas, kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, szef KPRM Jacek Cichocki, a także pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski.

Stronę izraelską reprezentują ministrowie: ds. emerytów Uri Orbach, nauki, technologii i przestrzeni kosmicznej Jakow Perry, edukacji Szai Piron, kultury i sportu Limor Liwnat oraz minister ds. strategicznych i wywiadu odpowiedzialny za relacje międzynarodowe Juwal Szteinic.

Premier poinformował we wtorek, że w trakcie konsultacji międzyrządowych będzie rozmawiał z Netanjahu m.in. o współpracy wojskowej. "To bardzo istotny temat, szczególnie w związku z naszymi ambitnymi planami dotyczącymi unowocześnienia naszych zdolności, jeśli chodzi o obronę powietrzną" - zaznaczył.

Jak dodał, ważnym tematem będzie też sytuacja międzynarodowa. "Premier Izraela jest jednym z kluczowych rozmówców, kiedy mówi się o przyszłości całego regionu, nie tylko gdy chodzi o kwestie palestyńskie, izraelskie, ale także o wojnę w Syrii i napięcie w całym regionie" - powiedział szef polskiego rządu.

Innymi tematami konsultacji będzie wymiana kulturalna i oświatowa między Polską i Izraelem.

W czwartek Netanjahu weźmie udział w uroczystości otwarcia na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nowej, stałej ekspozycji poświęconej zagładzie Żydów. Inauguracja ekspozycji była początkowo zaplanowana na 9 maja, ale została odłożona ze względu na napięty kalendarz szefa izraelskiego rządu.

Wizyta Netanjahu zbiega się z trwającym od kilku miesięcy strajkiem pracowników izraelskiego MSZ. Z powodu konfliktu premiera z MSZ wyjazd przygotowuje nie ambasada Izraela w Warszawie, ale wojsko.

Premier Netanjahu miał przyjechać do Warszawy już w czerwcu 2011 roku tuż przed objęciem przez Polskę półrocznego przewodnictwa w Radzie UE. Wizyta na wniosek strony polskiej została wówczas przełożona ze względu na - jak oficjalnie podawano - święto Bożego Ciała, przypadające w terminie zaproponowanym przez dyplomację izraelską. Kolejny raz wizyta Netanjahu nie doszła do skutku w lipcu 2011 - została wówczas przesunięta na inny termin na prośbę strony izraelskiej. Netanjahu miał w Warszawie zabiegać o wsparcie sprzeciwu wobec prób uznania Palestyny przez ONZ. (PAP)

mrr/ agy/ par/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)