Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie odbyła się Konwencja Samorządowa Partii Kobiet

0
Podziel się:

Wyrównywanie szans i likwidacja dysproporcji pomiędzy płciami - to
postulaty Partii Kobiet, która w wyborach samorządowych wystawiła ponad 80 kandydatek. Podczas
sobotniej konwencji wyborczej partia zobowiązała się do przestrzegania Europejskiej Karty Równości
Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Wyrównywanie szans i likwidacja dysproporcji pomiędzy płciami - to postulaty Partii Kobiet, która w wyborach samorządowych wystawiła ponad 80 kandydatek. Podczas sobotniej konwencji wyborczej partia zobowiązała się do przestrzegania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Konwencja Samorządowa Partii Kobiet odbyła się w Warszawie pod wyborczym hasłem "Zmień politykę, zagłosuj na kobiety".

"Partia Kobiet skupia się na problemach dotyczących polepszenia sytuacji rodzin, ludzi starszych i niepełnosprawnych oraz na sprawach dotyczących dyskryminacji. Bardzo ważnym instrumentem stosowanym w zarządzaniu w społeczności lokalnej jest Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn i właśnie to narzędzie wyrównywania szans i istniejących dysproporcji pomiędzy płciami nasze przyszłe radne i radni będą chcieli wprowadzać do swoich gmin, powiatów i województw" - mówiła podczas konwencji przewodnicząca Partii Kobiet Iwona Piątek.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, jest zalecana przez Radę Gmin i Regionów Europy zrzeszającą samorządy lokalne z ponad 30 krajów Europy.

"Wszyscy tutaj obecni nie zgadzamy się z przedmiotowym traktowaniem kobiet. Potrafimy być solidarne, inaczej by nas tutaj nie było, trudno nam jednak poruszać się w świecie, który nam urządzili mężczyźni. Należy nam się w Polsce połowa władzy, chcemy współrządzić" - podkreśliła Piątek.

Jednym z postulatów Partii Kobiet jest powołanie na szczeblu wojewódzkim pełnomocnika ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Ponadto ugrupowanie zamierza wspierać edukację seksualną w szkołach, politykę prorodzinną, działania na rzecz osób starszych, a także na rzecz przedsiębiorców, którzy wspierają politykę równościową.

W wyborach samorządowych z Partii Kobiet wystartują 82 kandydatki i 2 kandydatów w siedmiu województwach - śląskim, małopolskim, dolnośląskim, łódzkim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. Kandydaci będą startować z list SLD oraz z list obywatelskich.

Partia Kobiet powstała w 2007 r. Zwraca uwagę na sytuację kobiet w Polsce, m.in. lobbuje na rzecz ustaw prokobiecych i wspiera działania osób walczących o prawa kobiet. Poprzedził ją ruch społeczny "Polska jest kobietą", który zainicjowała pisarka Manuela Gretkowska. Partia nie określa się ani jako lewicowa, ani prawicowa; chce być ponad podziałami ideologicznymi.

Norbert Nowotnik (PAP)

nno/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)