Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Warszawie powstał mural upamiętniający zbrodnię wołyńską 1943-1945

0
Podziel się:

Wizerunki osób, które poniosły śmierć w zbrodni wołyńskiej posłużyły do
wykonania muralu, którego autorem jest Mikołaj Ostaszewski - absolwent warszawskiej ASP. Mural
zostanie odsłonięty w środę w Warszawie.

Wizerunki osób, które poniosły śmierć w zbrodni wołyńskiej posłużyły do wykonania muralu, którego autorem jest Mikołaj Ostaszewski - absolwent warszawskiej ASP. Mural zostanie odsłonięty w środę w Warszawie.

W rogu muralu pokazane są ciemne postacie - mężczyźni, kobiety, dzieci i starcy - przedstawione w autentycznych scenach z ich życia. Wśród nich można dostrzec rodzinę siedzącą na ganku, czy człowieka na rowerze. Szare wizerunki osób pokryte są ciemnymi smugami przypominającymi płomienie. W jednym miejscu skupiają się one w ciemną plamę. "Plama na dole symbolizuje niepamięć o tych wydarzeniach" - powiedział PAP Ostaszewski.

"Postanowiłem nadać muralowi charakter ulotności. Chciałbym żeby każdy odczuwał ten mural na swój sposób. Ważne żeby wywołać w kimś emocje" - uznał.

Artysta w swojej pracy wykorzystał logotyp tragicznej rocznicy autorstwa Krzysztofa Findzińskiego. Czerwona data 1943 i czarny napis: ZBRODNIA WOŁYŃSKA. PRAWDA I PAMIĘĆ kontrastują z bielą ściany budynku na rogu ul. Młynarskiej i Żytniej w Warszawie. Powierzchnia muralu zajmuje ok. 200 m kw.

"Zależało nam, żeby był to projekt, który upamiętni ofiary, ale jednocześnie żeby nie było w nim drastyczności" - powiedział PAP Jakub Lutyk z IPN. Według niego projekt artysty idealnie wpisał się w wymagania organizatorów konkursu na mural.

"Najprostszym sposobem byłoby przedstawienie samej zbrodni. Ja chciałem skupić się na osobach, które żyły tak samo jak my - tłumaczy autor projektu. - Zwykle o ofiarach mówi się jako o czymś co nas nie dotyczy. Chciałem pokazać, że wcale tak nie jest". Do wykonania projektu posłużyły mu zdjęcia osób, które poniosły śmierć w zbrodni na Wołyniu w czasie II wojny światowej.

Konkurs na mural był wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Pamięci Narodowej i władz samorządowych Dzielnicy Wola m. st. Warszawy. Mural wykonała firma Good Looking Studio.

Mikołaj Ostaszewski ukończył Pracownię Plakatu warszawskiej ASP. Prowadzi różne działania artystyczne, wykonuje m.in. plakaty teatralne. Brał udział w kilku wystawach krajowych i zagranicznych. Pracuje w agencji reklamowej.

W 2013 r. mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Zbrodnia wołyńska z lat 1943-45, która swoim zasięgiem objęła także tereny południowo-wschodnich województw II Rzeczpospolitej, była ludobójczą czystką etniczną, która pochłonęła ok. 100 tys. ofiar. (PAP)

ac/ nno/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)