Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Warszawie są już pierwsi uczestnicy Szczytu Noblistów

0
Podziel się:

Do Warszawy przylecieli już pierwsi uczestnicy Szczytu Noblistów. W stolicy
są przedstawiciele Unii Europejskiej i Międzynarodowego Biura Pokoju oraz amerykańska aktorka i
działaczka dobroczynna Sharon Stone, która ostatniego dnia szczytu odbierze Nagrodę Pokoju.

bEsrPCqJ

Do Warszawy przylecieli już pierwsi uczestnicy Szczytu Noblistów. W stolicy są przedstawiciele Unii Europejskiej i Międzynarodowego Biura Pokoju oraz amerykańska aktorka i działaczka dobroczynna Sharon Stone, która ostatniego dnia szczytu odbierze Nagrodę Pokoju.

Jak poinformował w sobotę PAP Zdzisław Wójcik z Instytutu Lecha Wałęsy, do Warszawy przylecieli już: przedstawicielka Unii Europejskiej (Nobel 2012) - Sonia Neto, przedstawiciel Międzynarodowego Biura Pokoju (Nobel 1910) - Ashley Woods oraz aktorka, producentka i działaczka dobroczynna Sharon Stone, która ostatniego dnia szczytu odbierze Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award 2013). Stone zostanie nagrodzona za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei".

W niedzielę do stolicy przylecieć mają kolejni goście: prof. Muhammad Yunus (twórca systemu mikrokredytów z Bangladeszu, Nobel z 2006 r.), oraz b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, który - jak powiedział Wójcik - potwierdził swoją obecność na niedzielnej konferencji prasowej, otwierającej szczyt.

bEsrPCqL

Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago. Szczyt w Warszawie rozpoczyna się w poniedziałek, potrwa trzy dni i przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla.

Szczyt rozpocznie się w Pałacu Kultury i Nauki. Tego dnia odbędą się sesje: "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa" oraz "System wartości społecznych w dobie kryzysu". We wtorek uczestnicy szczytu debatować będą w ramach sesji: "Usłyszcie nas! Nierówności a sprawiedliwość społeczna" oraz "Prawa człowieka: zagrożenia wczoraj i dziś".

W środę, ostatnim dniu szczytu, obrady odbędą się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej; przeprowadzone zostaną sesje "Solidarność i pojednanie: nigdy więcej wojny" oraz "Solidarność młodych - działaj na rzecz pokoju". Wczesnym popołudniem odbędzie się ceremonia wręczenia Sharone Stone Nagrody Pokoju "Peace Summit Award 2013".

Gościem specjalnym szczytu będzie działaczka społeczna Samia Nkrumah, córka pierwszego prezydenta Ghany i kontynuatorka jego myśli.

bEsrPCqR

Szczytowi towarzyszyć będzie m.in. konferencja organizowana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskich pt. "Niestosowanie przemocy, budowa pokoju i pojednanie", wioska organizacji pozarządowych, wystawa nt. historii Pokojowej Nagrody Nobla pt. "Gest solidarności", a także specjalna edycja Akademii Obywatelskiej z udziałem 200 młodych liderów.

Zainteresowani prawami człowieka, międzynarodowym bezpieczeństwem czy problemami demokracji będą mogli podyskutować na te tematy z laureatami Pokojowej Nagrody Nobla. Wystarczy zalogować się na stronie internetowej szczytu. Rejestracja oraz udział w szczycie są bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Partnerem medialnym XIII Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie jest Polska Agencja Prasowa. Więcej informacji i szczegółowy program wydarzenia - na stronie www.szczytnoblistow.pl. (PAP)

js/mok/

bEsrPCrm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)