Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W weekend rekonstrukcja bitwy pod Mławą

0
Podziel się:

O tym, jak wyglądały walki polskich żołnierzy z Niemcami we wrześniu 1939
roku będzie można się przekonać, obserwując rekonstrukcję bitwy pod Mławą, która odbędzie się w
sobotę 28 sierpnia na dawnym polu walki w miejscowości Uniszki Zawadzkie koło Mławy.

O tym, jak wyglądały walki polskich żołnierzy z Niemcami we wrześniu 1939 roku będzie można się przekonać, obserwując rekonstrukcję bitwy pod Mławą, która odbędzie się w sobotę 28 sierpnia na dawnym polu walki w miejscowości Uniszki Zawadzkie koło Mławy.

Rekonstrukcja oraz poprzedzające ją uroczystości patriotyczne, które zaplanowano na 27 sierpnia w Mławie, upamiętnią zmagania 20 dywizji piechoty z przeważającymi siłami wroga podczas tzw. bitwy granicznej na północnym Mazowszu. Przez cztery dni, od 1 września 1939 roku Polacy stawiali zaciekły opór Niemcom, broniąc dostępu do Warszawy.

W rekonstrukcji udział weźmie ponad 200 członków grup historycznych oraz licząca 150 osób, jedyna w kraju Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej. Inscenizacji towarzyszyć będą pokazy sprzętu wojskowego i występy Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Bitwa zostanie odtworzona w sobotę, 28 sierpnia w rejonie dawnych polskich schronów bojowych z 1939 roku w miejscowości Uniszki Zawadzkie, 5 km od Mławy przy drodze krajowej nr 7 (Warszawa-Gdańsk), ok. 300 m za pomnikiem piechura. Początek o godz. 15. Organizatorzy zapewniają transport. Autobusy będą dowoziły widzów na "pole walki" już od godz. 10. Przystanki początkowe w Mławie przy ul. Stary Rynek 13 i z Wólki (koło kościoła).

Od 1 do 4 września 1939 roku na przedpolach Mławy Polacy walczyli przeciw Niemcom na linii obrony Warszawy. Wojska hitlerowskie nacierały z pobliskich Prus Wschodnich. Miały za zadanie jak najszybciej dotrzeć do stolicy. Natrafiły jednak na zaciekły opór. Po czterech dnia zmagań, Polacy zostali zmuszeni do odwrotu. W bitwie życie straciło ok. 1,2 tys. żołnierzy polskich i 1, 8 tys. niemieckich, ponadto ok. 1 tys. Niemców uznano za zaginionych.(PAP)

wka/ akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)