Notowania

wenecja
29.08.2012 20:26

W Wenecji rozpoczął się 69. festiwal filmowy

W tym roku festiwal obchodzi 80-lecie narodzin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chiara Marra/CC/Flickr)

*Ceremonię jego inauguracji poprowadziła mieszkająca we Włoszech aktorka Kasia Smutniak. Podczas uroczystości przypomniano, że w tym roku festiwal obchodzi 80-lecie narodzin. *

Kasia Smutniak bardzo sprawnie poprowadziła jako _ matka chrzestna _ festiwalu uroczystość jego otwarcia. Odnosząc się do tematyki przywiezionych na weneckie Lido filmów mówiła: _ Żyjemy w trudnych latach, a kino jak lustro je odzwierciedla; opowiada o kryzysie, globalizacji, uprzedzeniach, pracy, emigracji, eutanazji, śmierci _.

Następnie Polka wskazała puste krzesło obok miejsc zajętych przez międzynarodowe jury wyjaśniając, że ustawiono je symbolicznie , gdyż chciano, aby zasiadł w nim także znany irański reżyser Dżafar Panahi, skazany przez władze w Teheranie na karę więzienia i zakaz pracy artystycznej przez 20 lat oraz zakaz opuszczania kraju.

- _ Żądamy jego uwolnienia i wolności dla wszystkich ludzi kina _- powiedziała prowadząca ceremonię.

Festiwal otworzyła projekcja pozakonkursowego filmu laureatki weneckiego Złotego Lwa za _ Monsunowe wesele _ Miry Nair z Indii - _ The Reluctant Fundamentalist _. Jest to, jak się podkreśla, wielki głos sprzeciwu wobec wszelkich fundamentalizmów. Jego bohaterem jest mieszkający w USA i kochający ten kraj młody Pakistańczyk, który po zamachach z 11 września staje się obiektem podejrzeń i niechęci, co zmusza go do powrotu do ojczyzny.

Przewodniczącym jury, które wręczy najważniejsze nagrody ze Złotym Lwem na czele, jest w tym roku brytyjski reżyser Michael Mann. W skład jury weszli też reżyserzy: Matteo Garrone z Włoch, Pablo Trapero z Argentyny , Ursula Meier ze Szwajcarii, Izraelczyk Ari Folman i Peter Ho-Sun Chan z Hong Kongu oraz aktorki Laetitia Casta i Samantha Morton, performerka z Serbii Marina Abramovic.

O główną nagrodę Złotego Lwa ubiegać się będzie 18 filmów z całego świata; nie ma wśród nich żadnego z Polski.

Bardzo oczekiwany przez krytykę jest _ The Master _ Paula Thomasa Andersona, już uważany za faworyta do Złotego Lwa. Opowiada on o założeniu w USA po II wojnie światowej sekty religijnej przez charyzmatycznego intelektualistę (w tej roli Philip Seymour Hoffman).

W konkursie są też trzy filmy z Włoch, a za najciekawszy uznano _ Śpiącą królewną _ w reżyserii Marco Bellochio. To prawdziwa, obserwowana przez cały świat historia Włoszki Eluany Englaro, która w 1992 roku zapadła w nieodwracalny stan wegetatywny w rezultacie ciężkiego wypadku samochodowego. Po latach sądowych batalii jej ojciec uzyskał zgodę na odłączenie aparatury, przez którą była odżywiana. Zmarła w 2009 roku w chwili, gdy rząd Silvio Berlusconiego przy poparciu Kościoła podejmował wysiłki, by nie dopuścić do wyłączenia urządzeń podtrzymujących ją przy życiu. W filmie grają Toni Servillo, Isabelle Huppert i Alba Rohrwacher.

W konkursie są jeszcze dwa inne dzieła z Włoch: _ E stato il figlio _ ("To syn")Daniele Cipri - obraz życia na Sycylii oraz _ Un giorno speciale _ ( Wyjątkowy dzień) Franceski Comencini, portret współczesnej młodzieży.

Amerykańsko-brytyjski _ At any price _ (Za każdą cenę) pracującego w USA reżysera irańskiego pochodzenia Ramina Bahraniego (w obsadzie Zac Efron i Dennis Quaid) to rodzinna opowieść, rozgrywająca się na amerykańskiej wsi.

Do konkursu zakwalifikowano także erotyczny thriller _ Pasja _ Briana De Palmy, francusko-belgijski _ Superstar _ Xaviera Giannoli, _ Litość _ Ki-Duk Kima z Korei Południowej oraz _ Outrage beyond _ często obecnego w Wenecji Japończyka Takeshi Kitano, który przedstawia wojnę klanów tamtejszej mafii.

Terrence Malick zaprezentuje psychologiczny dramat miłosny _ To the wonder _ z Benem Affleckiem. O Złotego Lwa będzie walczyć też poruszająca podobną tematykę _ Zdrada _ Rosjanina Kiryła Serebrennikowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Polański pokaże "Rzeź", ale nie przyjedzie Pokaz filmu Romana Polańskiego odbędzie się 1 września
Rusza wielki festiwal. Pokażą 469 filmów w 10 dni Festiwal potrwa do 29 lipca. 160 obrazów prezentowanych podczas imprezy będzie miało swoje polskiej premiery.
Haneke jak Bergman. Złota Palma dla Miłości W niedzielę wieczorem zakończył się 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. główna nagroda powędrowała w ręce wybitnego austriackiego reżysera.
Tagi: wenecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz