Notowania

wałęsa
12-05-2008 (14:12)

Wałęsa przekazał Szuszkiewiczowi statuetkę gołębia

B. przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz odebrał w poniedziałek w Gdańsku z rąk Lecha Wałęsy statuetkę gołębia, przyznawaną za zasługi w walce o prawa człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz

B. przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz odebrał w poniedziałek w Gdańsku z rąk Lecha Wałęsy statuetkę gołębia, przyznawaną za zasługi w walce o prawa człowieka.

Drewnianą, pozłacaną figurkę Wałęsa otrzymał miesiąc temu od b. premiera Jerzego Buzka, który w grudniu 2007 r. dostał ją od szefa Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa.

Statuetka gołębia jest nagrodą przechodnią, ufundowaną z okazji 60. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jest wręczana osobom, które przyczyniły się swoją działalnością do szerzenia tolerancji i walki o prawa człowieka.

"Ja z całego świata postanowiłem do tej nagrody wybrać pana, aby świat się dowiedział, że pan zasługuje i zasługiwał na to, ma wielkie czyny, a nie do końca zmierzone" - powiedział b. prezydent Polski wręczając Szuszkiewiczowi statuetkę gołębia.

Szuszkiewicz powiedział PAP, że jest wzruszony, tym bardziej, że dla niego i jego rodaków Lech Wałęsa jest "człowiekiem-legendą". "Dla mnie to wielki honor, nawet sobie jeszcze tego do końca nie uświadamiam. Teraz postaram się, żeby to poszło w dobre ręce" - dodał.

Wałęsa już miesiąc temu, kiedy otrzymał statuetkę gołębia od Buzka zapowiedział, że kolejną osobą, do której trafi to wyróżnienie będzie Stanisław Szuszkiewicz, przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi w latach 1991-1994, sygnatariusz porozumienia o utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw w grudniu 1991 r. "Jemu się rzeczywiście należy. Brał udział w rozwiązaniu Związku Radzieckiego, jest niedostrzeżony, a ma duży udział w tym wszystkim" - mówił w kwietniu Wałęsa.

W ubiegłym roku Wałęsa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 r., zgłosił kandydaturę Stanisława Szuszkiewicza do tego wyróżnienia za 2007 rok.

Statuetka gołębia znajduje się w rękach danej osobistości (przez krótki okres), po czym jest przekazywana wybranej przez uhonorowanego osobie.

Wśród osób, które otrzymały statuetkę wcześniej, był już m.in. papież Benedykt XVI i duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama. (PAP)

rop/ la/ jra/

Tagi: wałęsa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie