Notowania

walka z terroryzmem
21.10.2012 16:43

Walka z terroryzmem w Rosji. Zabili 49 rebeliantów

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji we wrześniu i październiku przeprowadziły zakrojoną na szeroką skalę operację specjalną przeciwko rebeliantom na Północnym Kaukazie, podczas której zabiły 49 islamskich bojowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji we wrześniu i październiku przeprowadziły zakrojoną na szeroką skalę operację specjalną przeciwko rebeliantom na Północnym Kaukazie, podczas której zabiły 49 islamskich bojowników.

Poinformował o tym dziś Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK) Federacji Rosyjskiej, rządowy organ koordynujący walkę z terroryzmem w Rosji. NAK podał też, że w wyniku tych działań 50 innych rebeliantów zatrzymano lub nakłoniono do zgłoszenia się do organów ścigania.

NAK przekazał ponadto, że operacja, w której uczestniczyły oddziały specjalne FSB i MSW FR, objęła m.in. kilka rejonów Dagestanu i Kabardo-Bałkarii. Według NAK siły federalne przejęły 30 bomb domowej roboty, około 100 kg ładunków wybuchowych, 530 min, pocisków i granatów, 109 sztuk broni palnej oraz około 19 tys. sztuk amunicji. Wykryły też ponad 90 baz i 26 schronów należących do bojowników.

Media w Rosji utrzymują, że od 1 października w operacjach przeciwko rebeliantom na Północnym Kaukazie biorą także udział jednostki podlegające Ministerstwu Obrony FR. Władze informacji tych oficjalnie nie potwierdzają.

Rebelianci dążą do oderwania republik Północnego Kaukazu od Rosji i utworzenia tam islamskiego emiratu. Najbardziej niespokojnie jest w Dagestanie, Inguszetii, Czeczenii i Kabardo-Bałkarii. Akty przemocy są tam na porządku dziennym.

W ubiegłym miesiącu _ Niezawisiamaja Gazieta _ informowała, że od pewnego czasu straty w ludziach sił federalnych na Północnym Kaukazie gwałtownie rosną. Tylko w ostatnim tygodniu sierpnia zginęło 15, a rannych zostało 11 żołnierzy i oficerów. Dziennik podawał również, że ministerstwo obrony rozważa wysłanie tam oddziałów specjalnych GRU, tj. wywiadu wojskowego.

Operacja antyterrorystyczna na Północnym Kaukazie trwa od 1999 roku, kiedy to dowodzone przez Szamila Basajewa i Hattaba oddziały rebeliantów z terytorium Czeczenii najechały na Dagestan. Przez prawie osiem lat w walkach z islamistami uczestniczyły oddziały regularnej armii. W 2006 roku, po rozbiciu głównych sił rebeliantów, wojska Ministerstwa Obrony zostały wycofane do miejsc stałej dyslokacji, a odpowiedzialność za operację sił federalnych na Północnym Kaukazie przejęło dowództwo Wojsk Wewnętrznych MSW.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna wojna na Kaukazie? Rosjanie atakują Rosyjscy żołnierze znów uczestniczą w operacjach przeciwko rebeliantom.
Wielkie ruchy wojsk rosyjskich na Kaukazie Szczegóły manewrów nie są znane. Wśród obserwatorów ma być prezydent Rosji Władimir Putin.
Trzech policjantów zginęło, a kilku jest rannych Walki w Czeczenii pomiędzy siłami rządowymi a rewolucjonistami toczyły się nocą w lesie.
Tagi: walka z terroryzmem, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz