Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Wall Street Journal": w Kopenhadze chodzi o pieniądze

0
Podziel się

Konferencja klimatyczna ONZ w Kopenhadze miała ocalić świat przed
skutkami globalnego ocieplenia. Zamiast tego, jak wszystkie tego typu spotkania, sprowadza się do
pieniędzy - pisze w środę "Wall Street Journal".

bEhajwoR

Konferencja klimatyczna ONZ w Kopenhadze miała ocalić świat przed skutkami globalnego ocieplenia. Zamiast tego, jak wszystkie tego typu spotkania, sprowadza się do pieniędzy - pisze w środę "Wall Street Journal".

W poniedziałek przedstawiciele G-77, czyli - jak pisze amerykański dziennik - grupy krajów Trzeciego Świata, opuścili kopenhaskie obrady na kilka godzin, aby zaprotestować przeciwko niechęci krajów bogatych do "wyłożenia pieniędzy" na uniknięcie lub złagodzenie skutków katastrofy klimatycznej w krajach rozwijających się. Negocjacje wznowiono, ale postanowiono nie podejmować najtrudniejszych kwestii i oczekiwania dotyczące wyników szczytu są obecnie niezwykle niskie - uważa gazeta.

Zdaniem "WSJ" poniedziałkowe zachowanie krajów rozwijających się świadczy o prawdziwych powodach, dla których przyjechały one do Kopenhagi: "postrzegają zmiany klimatyczne, jako potencjalne źródło pochodzącej z pomocy zagranicznej bonanzy, i usiadły do negocjacji, aby przekuć Zachodnie lęki związane ze środowiskiem w masowy transfer bogactwa".

bEhajwoT

Gazeta podkreśla, że teoretycznie pieniądze te mają pomóc krajom rozwijającym się w przejściu na technologie wolne od emisji dwutlenku węgla, jednak kraje uprzemysłowione od dziesięcioleci przeznaczają środki na pomoc dla tych regionów co przynosi bardzo niewiele zmian.

"Powody są dobrze znane: korupcja, brak wolności politycznych, kontrola rządu nad gospodarką i brak praworządności sprawiają, że kraje biedne pozostają biedne" - pisze "WSJ" dodając, że "nazwanie pomocy zagranicznej wsparciem na rzecz klimatu nie zmieni żadnego z tych czynników".

Według dziennika jeśli szczytowi klimatycznemu w Kopenhadze nie uda się osiągnąć niczego więcej niż uwydatnienie rozbieżności pomiędzy klimatycznymi alarmami, a możliwymi rozwiązaniami tego problemu to i tak było warto go przeprowadzić. (PAP)

keb/ ap/

bEhajwoZ

int.

bEhajwpu
pieniądze
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)