Notowania

tvp
30.06.2009 17:46

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w TVP i PR przerwane na miesiąc

Zwołane we wtorek Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy mediów publicznych zamkną się dopiero za miesiąc. Minister Skarbu ogłosił 30-dniową przerwę walnych zgromadzeniach TVP i Polskiego Radia. Absolutorium z ubiegłorocznej działalności otrzymały jak dotąd tylko zarządy 17 regionalnych spółek radiofonii publicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zwołane we wtorek Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy mediów publicznych zamkną się dopiero za miesiąc. Minister Skarbu ogłosił 30-dniową przerwę walnych zgromadzeniach TVP i Polskiego Radia. Absolutorium z ubiegłorocznej działalności otrzymały jak dotąd tylko zarządy 17 regionalnych spółek radiofonii publicznej.

Minister skarbu uzasadnia przerwy w walnych zgromadzeniach m.in. oczekiwaniem na dokumentację zakończonych niedawno kontroli w TVP i Polskim Radiu.

W TVP chodzi o kontrolę wszczętą na wniosek MSP przez Urząd Kontroli Skarbowej w Łodzi.

"Obecnie Minister Skarbu Państwa oczekuje na przekazanie przez organy podatkowe informacji i dokumentów z czynności kontrolnych, które będą mieć wpływ na ocenę przedłożonych przez Zarząd Spółki dokumentów na Zgromadzenie. 29 czerwca 2009 roku materiały związane z kontrolą zostały przekazane do Telewizji Polskiej S.A." - głosi przekazany PAP komunikat MSP.

W Polskim Radiu przerwa jest spowodowana "koniecznością analizy" dokumentów z kontroli prowadzonej przez Inspekcję Pracy (na wniosek MSP "w związku z podejrzeniem zaistnienia nieprawidłowości co do przestrzegania przez Spółkę przepisów prawa pracy").

"Ponadto, 25 czerwca 2009 roku wpłynęły do Ministra Skarbu Państwa informacje Zarządu Polskiego Radia S.A. dotyczące podjętych działań w zakresie wdrożenia zaleceń audytora, który na wniosek MSP podjął czynności kontrolne. Konieczność przeprowadzenia analizy przesłanych informacji które będą mieć wpływ na ocenę przedłożonych przez Zarząd Spółki dokumentów na Zgromadzenie, jest przesłanką powodującą zarządzenie trzydziestodniowej przerwy w obradach" - głosi komunikat resortu.

Z kolei w 17 regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia, zarządzenie trzydziestodniowej przerwy "ma doprowadzić do ujednolicenia kadencji Rad Nadzorczych".

Jedynie w przypadku regionalnych rozgłośni minister udzielił absolutorium członkom zarządów z wykonania ich obowiązków w 2008 roku. Minister zatwierdził też sprawozdania z działalności regionalnych oraz ich sprawozdania finansowe.

W pozostałych przypadkach (tzw. duże Radio i TVP) przerwa w Walnym nastąpiła przed decyzją o udzielenie absolutoriów.

Wtorek był ostatnim możliwym dniem na zwołanie WZA. Wraz z jego zakończeniem (po 30-dniowej przerwie) zakończą się kadencje powołanych przed trzema laty rad nadzorczych w mediach publicznych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednak nie wybrała dotąd nowych rad - spółki medialne mogą więc zostać po WZA bez organów kontrolnych. Szef Rady Witold Kołodziejski oceniał w maju, że jeśli Krajowa Rada nie wybierze rad nadzorczych, "minister skarbu będzie pewnie wnioskował o wyznaczenie w TVP i Polskim Radiu kuratora". (PAP)

js/ malk/ bk/

Tagi: tvp, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz