Notowania

wiadomości
02.01.2013 12:35

Warmińsko-mazurskie: Dwunastu nauczycieli uczy ośmiu uczniów

Przynajmniej do końca roku szkolnego 2012/2013 ośmiu uczniów szkoły w Skomacku Wielkim na Mazurach nauczanych będzie przez 12 nauczycieli. To wynik zakończonego przed NSA sporu między wojewodą a samorządem, który bezskutecznie próbował zlikwidować placówkę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przynajmniej do końca roku szkolnego 2012/2013 ośmiu uczniów szkoły w Skomacku Wielkim na Mazurach nauczanych będzie przez 12 nauczycieli. To wynik zakończonego przed NSA sporu między wojewodą a samorządem, który bezskutecznie próbował zlikwidować placówkę.

Spór prawny między wojewodą a radą gminy Stare Juchy - trwający od kilku miesięcy - znalazł finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA). Ten właśnie oddalił kasację złożoną przez samorząd gminy, przyznając tym samym rację wojewodzie, który unieważnił uchwałę o likwidacji szkoły - poinformowała PAP w środę rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek.

Rada gminy Stare Juchy postanowiła na początku ubiegłego roku zlikwidować szkołę podstawową w Skomacku Wielkim i utworzyć jej filię w Starych Juchach. Jak poinformował PAP sekretarz gminy Jarosław Franczuk radni chcieli zlikwidować szkołę ze względu na koszty jej utrzymania, które wynoszą około 600 tys. zł rocznie. Dzieci ze Skomacka i okolic miały dojeżdżać do oddalonej o 10 kilometrów szkoły w Starych Juchach.

Radni podjęli uchwałę o likwidacji placówki, jednak nie dopełnili przy tym wszystkich formalności. Chodziło o obowiązek poinformowania związków zawodowych o tym, iż samorząd odrzucił ich stanowisko, w którym związkowcy (większość nauczycieli pracujących w szkole w Skomacku należy do ZNP) nie zgodzili się na likwidację szkoły. Wojewoda warmińsko-mazurski przyznał rację związkowcom i stwierdził nieważność uchwały samorządu gminnego.

Samorząd zaskarżył decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), który przyznał rację wojewodzie.

WSA wskazał, że udział związków zawodowych w procesie legislacyjnym jest regulowany ustawowo. A więc fakt, że nie poinformowano związków na piśmie o nieuwzględnieniu ich stanowiska, czyli tym samym uniemożliwiono związkom obronę ich stanowiska, oznacza, że doszło do istotnego naruszenia prawa. Dodatkowo - jak zauważył WSA - skoro ustawodawca przewidział w ustawie procedurę konsultacji ze związkami zawodowymi to nie może być tak, że taka procedura nie będzie przestrzegana lub zostanie ona wypełniona tylko częściowo.

Samorząd w Starych Juchach nie zgodził się w z wyrokiem WSA w Olsztynie i złożył kasację do NSA, która teraz została oddalona.

Jak powiedział sekretarz gminy Jarosław Franczuk obecnie do szkoły w Skomacku Wielkim uczęszcza ośmiu uczniów, a pracuje w niej 12 nauczycieli.

"Nauczyciele, którzy nie mają zajęć z uczniami mają obowiązek przychodzenia do szkoły a wówczas na polecenie dyrektora wykonują prace porządkowe i organizacyjne" - powiedział sekretarz. Dodał, że gmina nie rezygnuje z planu zlikwidowania szkoły. (PAP)

ali/ ls/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz